5 zakonet e përditshme që shtojnë rrezikun dhe dyfishojnë mundësinë të prekeni nga Diabeti

Me miliona njerëz në të gjithë botën vuajnë nga diabeti dhe me mijëra vdesin çdo vit. Diabeti i tipit 2 shkaktohet nga rezistenca ndaj insulinës, që shfaqet kur trupi nuk mund ta prodhojë insulinën siç duhet, hormoni që kontrollon nivelet e sheqerit në gjak. Ka një sërë faktorësh që mund ta shkaktojnë këtë gjendje shëndetësore, si: pasiviteti, diabeti, obeziteti, duhanpirja, abuzimi me alkoolin dhe konsumimi i shpeshtë i ushqimeve të larta në glicemi që mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak, thonë ekspertët e Shëndetit Publik në Shkollën T. H. Chan të Harvardit. Por, ka gjithashtu edhe zakone më pak të përfolura që mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të kësaj sëmundje kronike. Ja cilat janë 5 zakonet e përditshme që rrisin mundësinë e prekjes nga diabeti.
1. Hani vetëm perime “niseshte”
2.E teproni me konsumin e frutave të thara
3.Nuk hani mjaftueshëm fruta të thata
4.Abuzoni me konsumin e mishit të kuq
5.Blini ushqime të përpunuara në vend që t’i hani të freskëta.

SHPËRNDAJE