Si të bëni djath mozzarella për 30 minuta

Përbërësit: 3.8 l qumësht 1 (1/2) lugë çaji acid citric (acid limoni) në formë pluhuri ¼ lugë çaji farë djathi të lëngshme 1 lugë çaji kripë Përgatitja: Qumështin hidhni në...

Zëvendësojeni sheqerin me mjaltë

Mjalti është produkti më i shëndetshëm dhe më i mirë që ofrohet nga natyra. Mjalti përdoret si ushqim dhe si një ilaç, në sajë të...

Receta më e shijshme e supës me patate dhe kungulleshka!

Nëse dëshironi të gatuani një supë të shëndetshme dhe për më tepër në vetëm pak minuta, kjo është receta ideale. Përgatiteni sipas udhëzimeve të mëposhtme...

Dreka për sot? Supë me kërpudha!

Një supë e shijshme, kremoze, e cila do t’iu ngroh në ditët e ftohta të dimrit.  Përbërësit: 1 kg kërpudha, 1 qepë, 2 thelpin hudhre, 1 l ujë, 200 ml...

Si të përgatitni brumin për pica

Përbërësit: 25 gr maja birre 1 majë luge kafeje me sheqer 2 maja luge kafeje me kripë 500 gr miell të tipit 00 2 lugë kafeje me vaj ulliri

Tortë e shijshme nga bananet dhe biskotat

Përbërësit: 450 g biskota të bluara, – 250 g arra të bluara, – 1,5 kg banane, – 4 të verdhët të vezëve, – 250 g sheqer pluhur, – 250 g...

Qofte me perime dhe peshk

Përbërësit: 2 patate mesatare, të qëruara, me copa 1 patate e ëmbël mesatare, e qëruar dhe e prerë 1 kokë e vogël brokoli, e ndarë...

Kruasan i shpejtë për mëngjes

Kruasanët janë një ushim i preferuar nga gjithë grupmoshat. Përgatitja e tyre në shtëpi kërkon kohë, ka shije shumë më të mirë se ato...

Receta për përgatitjen e “hot chocolate” (Video)

Në ditët e ftohta të dimrit, pija e përkryer me shije mahnitëse dhe që bashkon shoqërinë është padyshim çokollata e ngrohtë. Mirëpo përveç që atë...

Ëmbëlsirë trengjyrëshe pa e pjekur: Desert i lëngshëm dhe i shijshëm sipas recetës së...

Ky desert askënd nuk do ta lërë indiferent, ndërkaq përgatitja është më se e thjeshtë. Nevojiten: ▪ 1 kg patate, ▪ 250 g gjalpë, ▪ 250 g sheqer...

Postimet e fundit