Thjerrëzat në tavë do ta zëvendësojnë fasulen këtë sezon!

Thjerrëza e pjekur – thjerrëza është gjellë e cila përgatitet si fasulja apo fasulja në tavë. Përbërësit: – 400 g thjerrëza, – 150 g djathë të fortë...

Biskota të shijshme kreshmore pa vezë dhe gluten: Me këto biskota kënaqen të gjithë!

Përbërësit për biskota: ▪ 100 g miell orizi, ▪ 4 lugë gjalpë, ▪ 4 lugë bademe të bluara, ▪ 4 lugë miell hikrre, ▪ pak kripë, ▪ 3 lugë mjaltë...

Ekspertët: Ky ushqim është çelësi për jetëgjatësi

Në studimin e parë të këtij lloji, një grup shkencëtarësh amerikanë ka zbuluar se konsumimi i specave djegës mund të jetë meritor për jetëgjatësinë...

Çokollatat qё do tё bёjnё mё tё ёmbёl fundvitin, si t’i pёrgatisni?(video)

Deri nё datёn 8 janar lejohet çdo abuzim me ushqimin, sidomos me ёmbёlsirat. Madje edhe dietologёt na falin çdo “mёkat tё ёmbёl”, me qёllim...

Palapeta të shëndetshme me tërshërë për mëngjes

Një mëngjes i shëndetshëm dhe me vlera ushqyese është çelësi për një ditë të mirë dhe produktive. Kjo është arsyeja se përse çdo shujtë nuk...

Çokollatë e cila nuk mund të refuzohet!

Ëmbëlsirë ideale për kënaqje me kafe shtëpiake dhe ngrohtësi të këndshme.  Përbërësit: ▪ 200 g çokollatë të zezë, ▪ 250 g margarinë apo gjalpë, ▪ 6 vezë, ▪ 3...

Ëmbëlsirë e lehtë me kokos (Video)

Përbërësit: 250 gr biskota 5 lugë të gjellës kokos 1 lugë reçel (të qershisë, e grimcuar) 70 gr margarinë 1 gotë të ujit hoplla (ajkë e nxehtë) Shikoni videon më...

Petë të pjekura me mish pule: Ushqim i ngrohtë që do ta kënaqë secilin!

Drekë e shijshme të cilën të gjithë do ta adhurojnë! Gatuhet thjesht dhe shpejt, ju nevojiten vetëm disa përbërës, transmeton Telegrafi. Përbërësit: – 300 g petë, – 2...

Receta e padëgjuar, çokollatë me fara kungulli (VIDEO)

Një ëmbëlsirë fare e lehtë dhe praktike me vetëm tri përbërës. Recetën e sjell Shije.al: Përbërësit çokollatë e zezë (“Callebaut”) kripë (“Fleur de sel”) 100 gr fara kungulli

Provoni ‘Smoothie’ për çdo mëngjes, ja si përgatitet

Një lëng i shëndetshëm, i thjeshtë në përgatitje që do ta shijoni pa masë. Përbërësit: ▪ 1 banane, ▪ 10 dredhëza (mund të jenë edhe të ngrira), ▪...

Postimet e fundit