Gurabije mjalti me grizë, shija më e mirë në botë

Gurabije aq të shijshme dhe të buta do të gatuani shpesh. Përbërësit: – 250 g mjaltë,– 250 g sheqer,– 250 g yndyrë,– 250 g grizë (miell...

Salcë nga hudhra e pjekur dhe ajka neutrale

Kjo salcë aromatike shkon me mish të bardhë, peshk apo me patate të pjekura apo të fërguara! Përbërësit: – 2 hudhra të mëdha apo 3 të...

Tiramisu

Përbërësit: 3 kokrra vezë 100 gr sheqer 250 gr maskarpone 100 gr biskota (biskota Pavezini) Përgatitja 1)Në një tas rrahim vezët e sheqerin derisa të formohet një masë homogjene. 2)Më pas...

Gjysmë ore, tre përbërës dhe darkë të shijshme do të keni në tryezë

Një pjatë e shijshme dhe me vlera të larta ushqyese. Nevojiten: ▪ 500 g feta mishi pule ▪ 1 krem për zierje ▪ 2 qese supë instant kërpudhash Përgatitja: Në...

Tavë me makarona dhe proshutë

Nëse jeni në mesin e personave që i adhurojnë pastat, atëherë me siguri kjo recetë e kësaj tave me makarona dhe proshutë do t’ju...

Është dimër dhe tava me fasule pllaqi s’mund t’i mungojë tryezës suaj!

Ky lloj gatimi është karakteristik për qytetin e Korçës, pasi fasulja pllaqi është një prej produkteve të zonës, që gjendet me lehtësi, shumë e freskët...

Lëng nga ftonjtë dhe karotat

Përbërësit: – 2 kg ftonj, – 1 kg karota, – 1,5 kg sheqer, – 3 qese limontoz, – 2 l ujë + 1 l ujë + 12 l ujë. Përgatitja: Ftonjtë...

Bukë mëngjesi

Një recetë e thjeshtë dhe e shijshme për mëngjes. Piqen shumë shpejt. Mund t’i merrni dhe me vete në punë.   Përbërësit 2 gota qumësht 1 gotë vaj...

Qofte në salcë domateje: Shumë të buta dhe të shijshme dhe gatuhen në çast!

Përgatiten shumë shpejt dhe lehtë, kështu që për një drekë të shijshme nuk ju duhet shumë kohë dhe mund. Përbërësit: ▪ 300 g mish të bluar, ▪...

Kuleç në mënyrën turke: Shije e pasur e kuleçve, të cilët i shijon me...

Ky brumë përgatitet në mënyrë krejtësisht tjetër nga të gjithë ato që i keni provuar deri tash. Nevojiten: – 1 kg miell tip 400, – 500 ml...

Postimet e fundit