Nuk iu bind Kongresit amerikan, dënohet Prokurori i Përgjithshëm

Komisioni Juridik i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara vendosi të dënojë kreun e Departamentit të Drejtësisë, Prokurorin e Përgjithshëm William Barr, për...

Erdogan rëndë e pranon humbjen, sërish bën thirrje për rivotim në Stamboll

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërkoi sërish këtë të shtunë që fitorja në zgjedhjet lokale e opozitës në Stamboll të deklarohet e pavlefshme dhe...

Palestinezët sulmojnë Izraelin me 200 raketa, menjëherë hakmerren izraelitët

Palestinezët e rripit të Gazës, kanë sulmuar Izraelin, me 200 raketa, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes Izraelite, duke thënë se më pas...

Nëna 36 vjeçare qëllohet për vdekje para tre djemve të saj

Një grua në Çikago u vra në një dyqan celularësh nga një plumb para fëmijëve të saj. Candice Dickerson, 36 vjeçare ishte në dyqan për...

Biden shpall kandidimin për president në zgjedhjet 2020

Në një video të lëshuar të enjten në mëngjes, ish-nënpresidenti Joe Biden njoftoi zyrtarisht se po kandidon për president në vitin 2020 – duke...

Avioni përplaset me helikopterin, 3 të vdekur (Foto)

Një aeroplan është përplasur me një helikopter pranë Malit Everest. Sipas policisë së Nepalit, si pasojë e këtij aksidenti ajror kanë humbur jetën 3 persona...

Opozita në Turqi: Policia turke është duke shkuar derë më derë në Stamboll duke...

Tensionet mbi zgjedhjet lokale në Turqi veçmas të Stambollit dhe Ankarasë po vazhdojnë opozita turke ka pohuar se policia po shkon derë më derë...

Turqia i kërkon Maqedonisë të arrestojë strukturat e FETO-s (VIDEO)

Maqedonia e Veriut dhe Turqia zotohen se do të bashkëpunojnë fortë në fushën e mbrojtjes për luftën kundër terrorizmit ndërkombëtar. Ministri i Mbrojtjes së...

Çfarë do të thotë humbja e Stambollit dhe Ankarasë për Erdoganin

Nga “The Economist” Në vitet e shkuara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe qeveria e tij kanë marrë kontrollin e gjyqësorit dhe kanë penguar shtypin,...

Çfarë partie është CHP në Turqi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) - në përkthim: Partia Popullore Republikane - u themelua në vitin 1923 nga themeluesi i shtetit turk, Mustafa Kemal Atatürk....

Postimet e fundit