Vritet gjatë një sulmi Lavdrim Muhaxheri(FOTO)

Lavdrim Muhaxheri, lideri i luftëtarëve shqiptarë të bashkuar me grupin e dhunshëm xhihadist Shteti Islamik është vrarë gjatë një sulmi me dron të forcave...

Sa është i bazuar kërcënimi i Nikolic kundër Kosovës?

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikolic, për herë të pare, pas pothuaj 18 vitesh të largmit të forcave serbe nga Kosova, përmend hyrjen e tyre...

Referendumi turk dhe ‘mbreti’ Erdogan

Turqia zhvillon të dielën një referendum kushtetues, ku votuesit do të pyeten nëse dëshirojnë apo jo të kalojnë nga sistemi i tanishëm parlamentar në...

Ja si u lajmërua nga Pallati Mbretëror zyrtarizimi i fejesës së Princit Harry

Tashmë bëhuni gati për një dasmë mbretërore, pasi princ Harry dhe Meghan Markle janë zyrtarisht të fejuar. Lajmin e ka konfirmuar vetë familja mbretërore nëpërmjet...

Çfarë parashikon marrëveshja e madhe SHBA-Rusi dhe arkitekti i saj

Diplomati veteran i SHBA-ve, Henry Kissinger duket se po punon për arritjen e një marrëveshje mes Usahingtonit dhe Moskës për heqjen e sanksioneve në...

Rritet sërish uria në botë

Në 2016 uria goditi 815 milionë njerëz. Kjo do të thotë se 11% e popullsisë globale jeton në kushte ekstreme të varfërisë dhe nuk...

Putin kërkon nga SHBA të dhëna lidhur me të akuzuarit për ndërhyrje në zgjedhje

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë se Rusia nuk do të marrë masa kundër rusëve të akuzuar për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale në Shtetet...

Bill Gates dhuron 4.6 miliard dollar për bamirësi

Bill Gates, njeriu më i pasur në planet, dhuroi 4.6 miliard dollar, donacioni më i madh i dhënë ndonjëherë që kur nisi fondacionin e...

Bie euro ‘faji’ i Katalonjës

Shpallja e Pavarësisë së Katalonjës të premten ka pasur ndikim në shumë sfera. Edhe euro rënë për shkak të tensioneve ndërmjet Madridit dhe Katalonjës. Monedha evropiane...

Larg politikës, çifti Obama nisin një biznes të ri

Ish-presidenti i SHBA-ve, Barack Obama dhe bashkëshortja e tij, Michelle, kanë befasuar të gjithë me deklaratën e fundit. Përmes rrjetit social “Twitter”, kompania e filmave...

Postimet e fundit