Po çuditet Sveti Ilija, po pyet kush po më përkthen shqip

Nga:Ali Ibraimi Maqedonët sinojnë e lakmojnë emër për përdorim mijëvjecare Shqiptarët sinojnë e lakmojnë zgjedhjet e ardhshme. Tregoni politikajve maqedon edhe disave shqipfolës. Ne nuk ham kashtë....

Republika BDI-tase e Maqedonisë

Shkruan: Zeqirija Ibrahimi Edhe kur njeriu dëshiron të heshtë se është Ramazan dhe duhet të vetëpërmbahemi, Edhe kur dëshiron të manifestosh dashamirësi në shenjë të bashkëpunimit...

Nijazi Muhamedi: Përkthimi “Ilinditase” një tallje e pështirë me shqiptarët

Publicisti Nijazi Muhamedi ka kundërshtuar propozimin e ri për emrin “Republic of Ilinden Macedonia” apo në shqip siç u shqiptua “Republika Ilinditase e Maqedonisë”. “Përkthimi...

EMRI I RI E DHUNON REALITETIN ETNIK DHE SINTAKSEN E GJUHES SHQIPE

Shpëtim Pollozhani Ne gjuhen shqipe mbiemri gjithnje vjen pas enrit kurse emertimi Republika Ilinditase e Maqedonise ne gjuhen shqipe tingellon ne menyre qesharake. Cili...

S’besoj se “i ka zënë” Ramazani historianët shqiptar

Shkruan Shefik Duraku Kam pritur se do dalin me ndonjë mendimë lidhur me propozimin e Emrit që edhe zyrtarisht Kryeministri Zaev para pak çastesh...

Titistët sot janë të privilegjuar në emër të shqiptarizmit

Artin Spahiu A po funksionon edhe sot, pas luftës së 2001-t, filtri sllavo komunist për përzgjedhjen e kuadrove edhe te shqiptarët? Mua ashtu po më rezulton: Ato...

Populli në Maqedoni e kanë humbur busullën e orientimit

Shkruan Selim Iljazi E keqja më e madhe e shoqërisë në Maqedoni, i ka ardhur nga degradimi i inteligjencës. Ky degradim i ka krijuar kushte...

Kim Mehmeti godet partitë shqiptare

Shkrimtari Kim Mehmeti ka komentuar situatën aktuale politike në të cilën ndodhet Shqipëria dhe Kosova. Më poshtë e gjeni statusin e Mehmetit:  “Ministri i mëparshëm i...

Thaçi është në pushtet jo pse don ai, por sepse kërkojnë ndërkombëtarët!

Shkruan: Urim SALIHU Menduh Thaci është në qeveri, jo sepse këtë e donte ai personalisht . Thaci s’mund të ishte në pushtet pa pëlqimin e...

Hajredini: Manipulimet e Bujar Osmanit për autostradën Shkup-Bllacë

Ish ministri i financave Xhevdet Hajredini ka ironizuar paraqitjen e zv/kryeministrit Bujar Osmani për ndërtimin e rrugës Shkup-Bllacë. “E mësuam kush është koordinator për ndërtimin...

Postimet e fundit