Aktori i serialit “Osman” Çağdaş Çankaya dhe gruaja e saj muzikante Zilan Tigris u nxorën pa jetë nga rrënojat e apartamentit 9-katësh, i cili u shkatërrua nga tërmeti në Yenişehir të Dijarbakirit.

Bilanci i viktimave po rëndohet dita-ditës nga tërmetet 7.7 dhe 7.6 të shkallës Rihter që shkaktuan shkatërrime të mëdha në 10 provinca dhe vranë mijëra njerëz. Krahas lajmeve premtuese nga rajoni, ka edhe një lajm të hidhur.

Nga tërmeti në Dijarbakır humbën jetën Çağdaş Çankaya, i cili për një kohë luajti edhe në serialin “Osman” dhe bashkëshortja e tij muzikante Zilan Tigris. Trupat e pajetë të çiftit janë nxjerrë sot pas 7 ditësh nga tërmeti. Ndonëse deri dje u dëgjuan zëra nën rrënoja, fatkeqësisht sot çifti u nxor pa jetë pasi nuk mbijetuan dot edhe për shkak të motit të ftohtë./K.C/dritare.net