BE kërkon “kokat” e zyrtarëve të lartë, “kërcënon” Rama

Reforma në drejtësi është instrumenti me të cilin Kryeministri Rama kërkon të “hakmerret” me Presidentin Ilir Meta, pas anulimit të zgjedhjeve të 30 Qershorit nga ky i fundit.

Edi Rama nga Maliqi kërcënoi Meten dhe Berishen se rrezikojnë të dënohen nga reforma në drejtësi, pasi BE  kërkon rezultate konkrete nga ndëshkimi i zyrtarëve të lartë.

Edi Rama: Bashkimi Europian do fillojë prova. Prova që ky sistem drejtësie i reformuar funksionon. Drejtësia mund të ndëshkojë Presidentë, ish-Presidentë, Kryeministra, ish-Kryeministra, Ministra, ish-Ministra, që kanë shkelur ligjin.

Kryesocialisti nuk tërhiqet nga 30 Qershori dhe garantoi qytetarët se nuk do të ketë rikthim të 97-tës apo konflikte të mundshme ditën e votimeve.

Edi Rama: Këto janë të gjitha kërcënime dhe bllofe njerëzish që i besojnë më shumë filxhanit të fallxhores, sesa i besojnë kushtetutës dhe ligjit. Nuk ka asnjë arsye të ketë jo gjakderdhje, po ska arsye që të ketë asnjë konflikt, ka vetëm llumderdhje nga filxhani i fallxhores.

Edi Rama është i sigurt se orkestruesit e kësaj krize politike janë Ilir Meta dhe Sali Berisha, ndërsa Lulzim Basha është vetëm një instrument i tyre.

Edi RamaIdeatorët dhe frymëzuesit e të cilit janë Sali Berisha dhe Ilir Meta. Lulzimi është vetëm një kukull që është mësuar t’i marri gjërat qyl. Tani unë e njoh e kam shok, është dembel, është llafazan, është edhe gjumash. Dhe nga ana tjetër fallxhorja që çmend të tre këta dhe çmend kë ti dalë para.  

Pavarësisht kësaj, Kryemistri fajëson protestën e opozitës për shtyerjen e mundshme të hapjes së negociatave për shkak të imazheve të shafaqura nëpër mediumet ndërkomëbtare.

SHPËRNDAJE