E shtunë, 4 Korrik, 2020
20 C
Skopje
Ballina Gastronomi

Gastronomi

Mëngjes i shëndetshëm dhe i shijshëm për shëndetin dhe muskujt tuaj

Gatuani kafjallin i cili është më i shijshëm se të gjithë të tjerët që i keni provuar deri tani Përbërësit: ▪ 3 filxhanë drithëra tërshëre, ▪ ½...

Llokume me Qershi – Delikatesë E Lehtë, E Ëmbël

Të buta, të ëmbla, të shijshme, llokumet janë fantastike për të ëmbëlsuar veten në çdo kohë. Foto: Flickr Tashmë që sezoni i qershive ka nisur...

Musaka pa patate

Musaka me mish, lakër, pak oriz dhe… Merrni përbërësit, kurseni kohë dhe shijojeni Përbërësit: – 300 g lakër; – 1 filxhan oriz; – 3-4 kërcej qepë të reja; –...

Si të fërgohen sa më mirë dhe sa më lehtë kungulleshat: Nuk thithin shumë vaj!

Nuk ka kafjall më të mirë se kungulleshat e fërguara Nevojiten: – 1 kungulleshë e madhe; – 2 vezë; – 2 lugë miell; – 2 lugë thërrmija buke; – vaj; –...

Si ndikojnë në shëndet yndyrnat e ngopura

Gjatë izolimit shumë individë drejtohen drejt ushqimit jo të shëndetshëm, i cili është i pasur me shumë yndyra të ngopura. Sipas një studimi të ri,...

Përzijeni mjaltin me arra dhe shëroni 1 nga problemet, që prek shumicën e njerezve të cilët

E mbani mend herën e fundit kur keni ngrënë mjaltë dhe arra? Me siguri do të ketë qenë në shtëpinë e gjyshes, pasi ky...

Ushqimet e shëndetshme që bëhen të rrezikshme nëse e teproni

Kur  vjen puna tek ushqyerja e shëndetshme, shpesh njerëzit kanë tendencën ta teprojnë me fruta dhe perime të pasura me vlera dhe ushqyes. Kjo ndodh...

JAHNI ME BIZELE, RECETA E PËRSOSUR PLOT SHIJE DHE SHËNDET

Një recetë fantastike e traditës shqiptare në përgatitjen e jahnisë. Një gjellë tipike e përgatitur me perime të ndryshme por që ka një shije të...

Dëshironi ti befasoni të afërmit me ëmbëlsirë, ja receta (Video)

Nëse dëshironi që ti befasoni të afërmit tuaj në festat e tyre të veçanta, atëherë kjo është ëmbëlsira që do të ua...

Më Të Lexuara

Janë publikuar protokolle për ngjarje sportive, muze, galeri, për ngjarje promovuese dhe për transport ndërurban

Në uebfaqen e Qeverisë (https://vlada.mk/protokoli-koronavirus) janë publikuar Protokolli për punë të rregullt në pikat e pagesës të organizatorëve të lojërave të fatit në bastore...

Numri i madh i zëvendësministrave në Qeverinë Hoti, LDK nuk i përmbahet zotimit për dy zv.ministra për ministri

Demokraci Plus ka kërkuar kufizim të numrit të zëvendësministrave në dy, për çdo ministri. Demokraci Plus thekson se sot bëhet një muaj nga zgjedhja e...

MSH: Zbatohen aktivitete për përmirësimin e infrastrukturës rrugore në Qendrën Klinike në Shkup

Në kompleksin klinik “Nënë Tereza” në Shkup në periudhën e kaluar është bërë punë intensive për të përmirësuar infrastrukturën. Janë bërë disa rikonstruksione, korrigjime...

Boki 13 sërish në Prokurori

Bojan Jovanovski apo Boki 13, i cili u dënua për lëndën ‘Haraçi’, sot përsëri do të dërgohet në Prokurori për të parashtruar kallëzimet penale. Jovanovski...

Komuna e Gostivarit ndërpret thirrjen publike për subvencionim të blerjes së biçikletave

Nëpërmjet një njoftimi të Komunës së Gostivarit thuhet se “thirrja publike për subvencionim të qytetarëve për blerje të biçikletave për vitin 2020, ndërpritet sot”. “Kjo...

Bill Gates fajëson Facebook-un dhe Twitter-in për përhapjen e shpejtë të coronavirusit

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates, fajësoi Facebook-un, Twitter-in, si dhe platformat e tjera të mediave sociale për përhapjen e shpejtë të shpërthimit të coronavirusit...