E hënë, 13 Korrik, 2020
14.8 C
Skopje
Ballina Gastronomi

Gastronomi

Mëngjes i shëndetshëm dhe i shijshëm për shëndetin dhe muskujt tuaj

Gatuani kafjallin i cili është më i shijshëm se të gjithë të tjerët që i keni provuar deri tani Përbërësit: ▪ 3 filxhanë drithëra tërshëre, ▪ ½...

Llokume me Qershi – Delikatesë E Lehtë, E Ëmbël

Të buta, të ëmbla, të shijshme, llokumet janë fantastike për të ëmbëlsuar veten në çdo kohë. Foto: Flickr Tashmë që sezoni i qershive ka nisur...

Musaka pa patate

Musaka me mish, lakër, pak oriz dhe… Merrni përbërësit, kurseni kohë dhe shijojeni Përbërësit: – 300 g lakër; – 1 filxhan oriz; – 3-4 kërcej qepë të reja; –...

Si të fërgohen sa më mirë dhe sa më lehtë kungulleshat: Nuk thithin shumë vaj!

Nuk ka kafjall më të mirë se kungulleshat e fërguara Nevojiten: – 1 kungulleshë e madhe; – 2 vezë; – 2 lugë miell; – 2 lugë thërrmija buke; – vaj; –...

Si ndikojnë në shëndet yndyrnat e ngopura

Gjatë izolimit shumë individë drejtohen drejt ushqimit jo të shëndetshëm, i cili është i pasur me shumë yndyra të ngopura. Sipas një studimi të ri,...

Përzijeni mjaltin me arra dhe shëroni 1 nga problemet, që prek shumicën e njerezve të cilët

E mbani mend herën e fundit kur keni ngrënë mjaltë dhe arra? Me siguri do të ketë qenë në shtëpinë e gjyshes, pasi ky...

Ushqimet e shëndetshme që bëhen të rrezikshme nëse e teproni

Kur  vjen puna tek ushqyerja e shëndetshme, shpesh njerëzit kanë tendencën ta teprojnë me fruta dhe perime të pasura me vlera dhe ushqyes. Kjo ndodh...

JAHNI ME BIZELE, RECETA E PËRSOSUR PLOT SHIJE DHE SHËNDET

Një recetë fantastike e traditës shqiptare në përgatitjen e jahnisë. Një gjellë tipike e përgatitur me perime të ndryshme por që ka një shije të...

Dëshironi ti befasoni të afërmit me ëmbëlsirë, ja receta (Video)

Nëse dëshironi që ti befasoni të afërmit tuaj në festat e tyre të veçanta, atëherë kjo është ëmbëlsira që do të ua...

Më Të Lexuara

Goditet nga një veturë fëmija pesëvjeçar në Shkup

Një fëmijë pesë vjeç u godit nga një vetur “BMW” dje psdite, njoftojnë nga Ministria e Brendshme. “Më 11 korrik 2020, në orën 15:00, është...

Ndalesë për qarkullim në autostradën Kërçovë-Ohër

Nga Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë informojnë se komunikacioni në vend po zhvillohet në rrugë të thata. Komunikacioni jashtë mjediset urbane po zhvillohet me intensitet të...

Çmimet e maskave sipas qejfit, nuk ka legjislacion që e rregullon

Rritja e numrit të rasteve me Covid-19 në vend, ka bërë që gjithë qytetarët të drejtohen në masë drejt barnatoreve për të blerë...

Rodriguez do të largohet përfundimisht nga Real Madridit

Ylli kolumbian, James Rodriguez ka vendosur përfundimisht për t’u larguar nga Real Madridi në afatin kalimtar të kësaj vere. Kolumbiani ka bërë vetëm tetë paraqitje...

Abazi: Jo gjendje e jashtëzakonshme, por zgjedhje të jashtëzakonshme

Vetëvendosje vazhdimisht po bën thirrje për zgjedhje, pasi sipas tyre kjo qeveri është ilegale. Ish-zëvendëskryeministri, Haki Abazi tha se Kosovës nuk i duhet gjendje e...

Zaev: Shpreh keqardhje që mbështetëm disa kandidatë të BDI-së

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev tha se shpreh keqardhje që disa kandidatë të BDI-së i mbështeti zgjedhjet lokale. Ai e përmend kryetarin e Strugës,...