Mish pule në qumësht me trumzë dhe limon!

Përbërësit: ▪ 1,5 kg mish pule (e gjithë pula), ▪ pak vaj ulliri, ▪ 600 mililitra qumësht, ▪ lëng dhe lëvore nga 2 limonë, ▪ 1 hudhër (e ndarë...

Shije më të mirë s’ka, tortë me arra dhe lajthi

Ëmbëlsirë shumë e shijshme me arra dhe lajthi! Përbërësit: – 10 vezë, – 150 gr gjalpë, – 160 gr sheqer, – 120 gr arra, – 80 gr çokollatë, – Pak kanellë. Për...

Gatuani gurabija me mjaltë për këtë fundjavë

Përbërësit 2 vezë 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë pluhur sheqer 2 lugë të gjellës mjalte 1 vanilje 1 Pluhur pjekje 1 lugë të çajit kripë 400-500 gr miell Në brendësi çokollatë copëza Përmbi 1 te...

Tortë kokosi

Shije e veçantë... Përbërësit 210 gr miell gruri 125 gr griz ose miell misri 210 gr margarin 210 gr sheqer 225 ml qumësht kokosi 75 gr kokos 2 limon ½ pluhur për...

Trishka me sherbet, ëmbëlsira mahnitëse e fëmijërisë

Një traditë e hershme e recetave të ëmbla të kuzhinës shqiptare që padyshim lidhet me kujtimet e fëmijërive, pasi është një nga gatimet që...

Fasule në tavë

Recetë tradicionale oreksndjellëse që do t’ju pëlqejë së tepërmi. Përbërësit: – 500 g fasule të bardhë – 250 g qepë, – Pak vaj, – Pak piper, – Piper të kuq, –...

Limonadë, pija e mrekullueshme për më shumë energji dhe më pak toksina!

Kjo pije quhet bombë energjike, sepse trupi juaj pas pirjes së një gote do të marrë energji dhe forcë, derisa toksina gradualisht do të...

Receta për kaçamak

Përbërësit 5 gota ujë 1 gotë kaçamak 2 thelpinje hudher 1 lugë e gjysmë kripë(e vogël) 2 lugë gjalpë 2 lugë ajkë Hapat 1 Ujin, thelpinjtë e grimcuar të hudhrës dhe kripën qiteni...

Pogaçe të vogla të shqyera: Receta e harruar e gjysheve po ngazëllen!

Brumë shumë i shijshëm të cilin mundeni ta hani me yndyrë të preferuar. Përbërësit: ▪ 500 g miell, ▪ 1 tharmë, ▪ 1 vezë, ▪ 2 lugë sheqer, ▪ 300...

Provoni ‘Smoothie’ për çdo mëngjes, ja si përgatitet

Një lëng i shëndetshëm, i thjeshtë në përgatitje që do ta shijoni pa masë. Përbërësit: ▪ 1 banane, ▪ 10 dredhëza (mund të jenë edhe të ngrira), ▪...

Postimet e fundit