E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
6 C
Skopje
Ballina Gastronomi

Gastronomi

Dëshironi ti befasoni të afërmit me ëmbëlsirë, ja receta (Video)

Nëse dëshironi që ti befasoni të afërmit tuaj në festat e tyre të veçanta, atëherë kjo është ëmbëlsira që do të ua...

Puding shtëpie me banane

Përgaditja: 3 vezë 1 filxhan sheqer 1 filxhan qumësht 3 banane 1 lugëz esencë vanilje Udhëzimet: 1 Vezët rrahini, shtoni sheqerin, qumështin dhe esencën e vaniljes. 2 Rrahini mirë të gjitha derisa...

Gjella më e shijshme klasike: Gullash viçi

I zier në këtë mënyrë është gjellë e vërtetë shtëpiake, ka shije origjinale Përbërësit: – 250 g qepë; – 800 g mish viçi; – 2 lugë vaj; – kripë; –...

Mënyra e shpejtë e marinimit të mishit në shtëpi për një shije perfekte

Marinimi përdoret për ta zbutur dhe për t’i dhënë akoma dhe më shumë shije mishit. Për më tepër kur e gatuani, mishi ruan një butësi...

Ëmbëlsirë e shpejtë pa pjekje, delikatesë e lehtë plot shije

Kjo është një recetë e veçantë, e cila do t’ju mahnisë me shijen e saj fantastike dhe të lehtë. Përgatitet shumë shpejt, në vetëm pak...

Torte me banane

Kjo është ëmbëlsirë shumë e thjeshtë. Përbërësit 3 vezë 1 gotë sheqer 1 gotë qumësht 1 gotë të çajit vaj 1 vanilje1 pluhur pjekje 2,5 gota miell3 lugë të gjellës kakao Për...

Specialitet të cilin të gjithë e duan: Speca në ajkë

Janë të përsosur si shtesë apo sallatë, mirëpo shkojnë shkëlqyeshëm edhe vetëm me bukë apo pogaçe Përbërësit: – 1 kg speca (220 kcal); – 500 g djathë...

Freskia e ditëve të nxehta, çaji i ftohtë bimor

Çaji i ftohtë luan një rol të rëndësishëm përtej freskisë që ofron. Ai largon stresin dhe përcjell minerale nga më interesantet dhe mirëbërëse për organizmin,...

Ja si bëhet sallata më e piopullarizuar në botë

Sallata Cezar është zgjedhja e vërtetë për racion të shëndetshëm dhe të shijshëm. Përbërësit: 200 gr fileta pule 1 fetë buke të thekur Sallatë e gjelbër 50 gr djathë 5-6...

Më Të Lexuara

Maqedoni: Borë në Kodrën e Diellit, komunikacioni zhvillohet pa probleme

Trafiku rrugor në Maqedoni zhvillohet në rrugë të lagështa. Në Kodrën e Diellit dhe Stracin ka reshje të dobëta dëbore, por komunikacioni zhvillohet pa...

Rrëfimi i ish-ushtarit të UÇK-së që ishte 16 vjeç në luftë, bashkëluftëtar me babën e tij

Bekim Juniku nga Gjakova ditëlindjen e 16-të e kishte festuar në vijat e frontit, kur si një djalë tepër i ri i ishte bashkuar...

Lutfi Haziri thotë se situata me koronavirus në Gjilan është alarmante

Lutfi Haziri thotë se situata me koronavirus në Gjilan është alarmante. Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka deklaruar se situata me COVID-19 në...

Vazhdojnë negociatat me Bullgarinë

Bisedimet për tejkalimin e mospajtimeve me Bullgarinë vazhdojnë ditëve në vijim në nivel të grupeve punuese, e udhëhequr nga ministrat për punë të jashtme...

Podujeve e Mitrovicë, votohet për kryetarët e rinj

Më 29 nëntor, qytetarët e dy komunave të Kosovës, Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut zgjedhin kryetarët e rinj. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve,...

​Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

Banorët shqiptarë të veriut të Mitrovicës kanë apeluar që bashkëkombasit e tyre të dalin në numër sa më të madh në zgjedhjet e jashtëzakonshme...