E enjte, 9 Korrik, 2020
29 C
Skopje
Ballina Gastronomi

Gastronomi

KONSUMONI BIZELET, ULIN NIVELIN E STRESIT DHE TË KOLESTEROLIT

Bizelja përmban shumë proteina dhe stimulon ndërtimin e masës së muskujve. Vetëm 100 gramë bizele furnizojnë trupin me dhjetë herë më shumë proteina se...

Si bëhet sallata më e popullarizuar në botë

Përbërësit: ▪ 200 gr fileta pule ▪ 1 fetë buke të thekur ▪ Sallatë e gjelbër ▪ 50 gr djathë Parmigiano në copa të vogla ▪ 5-6 domate qershi...

Bukё e mbushur me kaçkavall dhe qepё tё njoma, do tё dashuroheni pas saj

Ёshtё receta ideale qё mund tё pёrgatisni, nё vend tё bukёs ose si njё meze qё do tё shoqёrojё mesditёn si dhe pasditet tuaja....

ËMBËLSIRA IDEALE: Gatuani tortën e shijshme nga bananet dhe biskotat! Shumë e lehtë!

Përbërësit:   – 450 g biskota të bluara, – 250 g arra të bluara, – 1,5 kg banane, – 4 të verdhët të vezëve, – 250 g sheqer pluhur, – 250...

Receta e së dielës, kek me kos dhe portokall

Receta e kësaj së diele është keku i çdo stine, me kos dhe portokall. Një kek që mund të shoqërojë kafen tuaj të mëngjesit,...

Nëse do të kesh bark të sheshtë, ka diçka që nuk duhet ta hash në drekë

Nëse e ke prej kohësh dëshirën për të pasur bark të sheshtë dhe ia ke vënë vetes detyrë për vitin e ri, ka disa...

Duhet t’i provoni! Biskota me tre përbërës, për vetëm 15 minuta

Janë të shijshme, të shkrifëta dhe shumë të thjeshta për t’u përgatitur, pasi kërkojnë vetëm tri përbërës.  Përbërësit:   1 filxhan çokokrem 1 filxhan miell 1 vezë Përgatitja: Në një enë...

Salca tartara

– 3 vezë – 1 tufë majdanoz – 2 kastravecë turshi – gjysmë qepe – piper, kripë – 1 gotë vaj ulliri – 2 lugë uthull nga vera e bardhë Përgatitja: Rrihni...

E keni ditur gabim gjatë gjithë kësaj kohe! Makaronat nuk ju shëndoshin

Një studim i fundit italian ka zbuluar se, edhe pse përmbajnë karbohidrate, makaronat nuk të shëndoshin. Kjo është e vërtetë kur shoqërohen nga një...

Më Të Lexuara

Del “përgjimi” i Zaevit me Greta Thunberg nga manipuluesit ukrainas

Kryeministri rus “Wuvan dhe Lexus” sot ka publikuar një bisedë midis ish-kryeministrit Zoran Zaev dhe “aktivistit për ndryshimin e klimës Greta Tunberg dhe babait...

Policia holandeze gjen “një dhomë torturash”, e cila gjendej brenda një kontejneri transporti

Policia holandeze zbuloi një që supozohet të jetë një “dhomë torturash” në një zonë rurale në mes të kufirit të Holandës dhe Belgjikës, e...

Trump: Jam i hapur për një takim me Kim Jong-un

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha se është i hapur për një takim tjetër me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, edhe pse...

Hoti: Qytetarët të vetëdijësohen për seriozitetin e situatës me COVID-19

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka thënë që është e nevojshme që të rritet vetëdija e qytetarëve për seriozitetin e situatës me pandeminë. Hoti përmendi...

Selmanaj tregon pse u shkarkua Vjosa Osmani

Lidhja Demokratike e Kosovës, me propozim të kryetarit Isa Mustafa, shkarkoi muajin e kaluar Vjosa Osmanin nga pozita e nënkryetares dhe kryesisë së kësaj...

Dimitrov: Do të angazhohem personalisht për drejtësinë

Ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov tha se pavarësisht se në cilën pozitë do të ndodhet pas zgjedhjeve, personalisht do të angazhohet dhe do të...