E enjte, 9 Korrik, 2020
29 C
Skopje
Ballina Gastronomi

Gastronomi

Gurabije mjalti me grizë, shija më e mirë në botë

Gurabije aq të shijshme dhe të buta do të gatuani shpesh. Përbërësit: – 250 g mjaltë,– 250 g sheqer,– 250 g yndyrë,– 250 g grizë (miell...

Ende besoni qё buka ju shёndosh?

Janё tё shumta herёt qё krahasojmё konsumimin e bukёs me rritjen nё peshё. Por duhet tё bёhet e qartё njёherё e pёrgjithmonё se pesha...

Kombinimi më i keq i darkës – dy produkte që i bashkojmë gjithmonë

Është e pakundërshtueshme tashmë që në darkë nuk duhet të pish një filxhan me kafe apo nuk duhet të hash një krem karamel a...

Pesë ushqimet dhe pijet që rrisin imunitetin në dimër

Frutat dhe perimet e freskëta janë më pak në dispozicion gjatë dimrit, prandaj ndonjëherë duhet të jemi kreativ në sigurimin e trupit me vitamina,...

Nëse doni kafe më të ëmbël, pijeni në filxhan më të madh!

Lloji i filxhanit në të cilin shërbehet kafja juaj ndikon në shijen e saj, ka zbuluar një studim i ri. Sipas ekspertëve pijet e ngrohta...

Petulla tradicionale, përgatitini me dy shije të ndryshme

Kujt nuk i pëlqejnë petullat? Në mos me mjaltë dhe kanellë, me siguri ju pëlqejnë me çokokrem ose shurup çokollate. Të buta në brendësi...

Dyshja perfekte e dimrit, mollë dhe kanellë

Ky dimër mund të ëmbëlsohet shumë thjesht, vetëm me dy përbërës, të ëmbël dhe aromatikë. Mollët janë frytet e mira të këtij sezoni dhe...

Si të qërosh një kivi, për 3 sekonda. Është fantastike!

Kjo funksionon gjithashtu edhe për mangot, avokadot dhe fruta të tjera, provojeni! Ju duhet vetëm një gotë. E prisni kivin përgjysmë dhe e rrëshqisni në...

Çokollatat qё do tё bёjnё mё tё ёmbёl fundvitin, si t’i pёrgatisni?(video)

Deri nё datёn 8 janar lejohet çdo abuzim me ushqimin, sidomos me ёmbёlsirat. Madje edhe dietologёt na falin çdo “mёkat tё ёmbёl”, me qёllim...

Më Të Lexuara

Del “përgjimi” i Zaevit me Greta Thunberg nga manipuluesit ukrainas

Kryeministri rus “Wuvan dhe Lexus” sot ka publikuar një bisedë midis ish-kryeministrit Zoran Zaev dhe “aktivistit për ndryshimin e klimës Greta Tunberg dhe babait...

Policia holandeze gjen “një dhomë torturash”, e cila gjendej brenda një kontejneri transporti

Policia holandeze zbuloi një që supozohet të jetë një “dhomë torturash” në një zonë rurale në mes të kufirit të Holandës dhe Belgjikës, e...

Trump: Jam i hapur për një takim me Kim Jong-un

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha se është i hapur për një takim tjetër me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, edhe pse...

Hoti: Qytetarët të vetëdijësohen për seriozitetin e situatës me COVID-19

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka thënë që është e nevojshme që të rritet vetëdija e qytetarëve për seriozitetin e situatës me pandeminë. Hoti përmendi...

Selmanaj tregon pse u shkarkua Vjosa Osmani

Lidhja Demokratike e Kosovës, me propozim të kryetarit Isa Mustafa, shkarkoi muajin e kaluar Vjosa Osmanin nga pozita e nënkryetares dhe kryesisë së kësaj...

Dimitrov: Do të angazhohem personalisht për drejtësinë

Ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov tha se pavarësisht se në cilën pozitë do të ndodhet pas zgjedhjeve, personalisht do të angazhohet dhe do të...