Bisedimet Kosovë – Serbi: Tri kërkesa për t’u mbajtur parasysh nga Kosova

Kosova dhe Serbia po hyjnë në fazën finale të normalizimit të marrëdhënieve. Ky normalizim do të realizohet nëpërmjet arritjes së një marrëveshje të gjerë...

Ndërtohet anija Titanik II, destinacioni i njëjtë me 1912

Sërish të njëjtat emocione për mijëra njerëz të cilët sot kanë mësuar se anija më e njohur në historinë botërore, Titanik do të ndërtohet...

Çfarë partie është CHP në Turqi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) - në përkthim: Partia Popullore Republikane - u themelua në vitin 1923 nga themeluesi i shtetit turk, Mustafa Kemal Atatürk....

Formohet qeveria e re italiane, Conte prezanton ministrat

Qeveria e re italiane e udhëhequr nga një shumicë e socialdemokratëve dhe Lëvizjes Pesë Yjet është formuar dhe iu paraqit sot presidentit Sergio Mattarella,...

Të frymëzuar nga Greta Thunberg, qindra mijëra njerëz në mbarë botën po protestojnë nëpër...

Rrugët e shumicës së kryeqyteteve të botës, janë mbushur për të dytën javë me radhë, nga qindra mijëra njerëz që po protestojnë kundër ndryshimeve...

Sulm me thikë në Mançester, pesë të plagosur (Video)

Pesë persona janë plagosur me thikë, gjatë një sulmi në një qendër tregtare, në qytetin e Mançesterit të Britanisë së Madhe. Njerëzit brenda qendrës tregtare...

Me pasaport bullgare në Kanadë

Kanada ka në plan të bëj  heqjen e kërkesës për vizat, për qytetarët e Bullgarisë dhe Rumanisë. Sipas ministrit kanadez të emigracionit, John McCallum pritet...

Papa Françesku u rreshtuan qartësisht në kampin “anti-Trump”

Politikat përçarëse dhe diskriminuese të Donald Trump gjatë fushatës zgjedhore ngjallën reagimin e shumicës së liderve botërorë Deklaratat diskriminuese të Trump për gratë, emigrantët, muslimanët...

Makina bombë vret disa civilë në lindje të Bagdadit

Së paku gjashtë civilë të vdekur dhe 12 të tjerë të plagosur është bilanci nga shpërthimi i një makine bombë në afërsi të tregut...

Presidenti Obama shikohet pozitivisht nga shumica e amerikanëve

Një anketim i ri tregon se shumica e amerikanëve kanë pikëpamje pozitive për Presidentin Barack Obama ndërsa po largohet nga detyra. Por, shumica e...

Postimet e fundit