21 C
Skopje
E shtunë, 30 Maj, 2020

Bota

Irak, nis beteja përfundimtare kundër ISIS në Raqqa

Faza përfundimtare në betejën kundër Shtetit Islamik të Irakut dhe grupit të armatosur të Levantit (ISIL) në qytetin sirian Raqqa fillon sonte në mbrëmje,...

Vazhdojnë protestat masive kundër pavarësisë së Katalonisë

Rreth 350 000 persona morën pjesë sot në manifestimin e parë më të madh në Barcelonë kundër pavarësisë të Katalonisë që prej fillimit të...

Ndalohet burka edhe në Danimarka

Danimarka do të bashkohet me vendet e tjera evropiane në ndalimin e mbulimit të fytyrës dhe veshjes së burkës dhe nikabit.Ligji nuk vlen...

Rajoy: Mund ta pezullojmë autonominë e Katalonjës

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se qeveria e tij mund t’i shfrytëzojë të drejtat kushtetuese për ta pezulluar autonominë e Katalonjës dhe ta...

Arrestohet një grua në Londër, u përpoq të hynte në Pallatin Mbretëror (Foto)

Policia ka arrestuar një grua e cila ishte përpjekur të ngjitej në portat e para të Pallatit Buckingham në Londër, konfirmon Scotland Yard, shkruan...

Trump s’ndalet përballë Koresë së Veriut, deklarata e fundit ngjall frikë

Presidenti i SHBA Donald Trump ka deklaruar qazrtazi edhe një herë të shtunën se çdo negociatë potenciale me Penianin është e tepërt, duke thënë...

Erdogan nesër viziton Serbinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdoan do të vizitojë Serbi nga data 9 deri në 11 tetor, ku do të takohet dhe me homologun e...

“Nuk do të lejojmë formimin e një korridori terrorist në kufijtë me Sirinë”

Presidenti i Turqisë dhe kryetari i AK Partisë, Recep Tayyip Erdoğan është shprehur se “Me territorin që ne hapëm për veten në rajonin tonë...

Turqia bëhet gati për ndërhyrje në Siri

Forcat turke po përgatiten që të hyjnë në provicën siriane të Idlibit për të mbështetur forcat rebele që luftojnë kundër regjimit sirian dhe xhihadistëve. Kjo...

Më Të Lexuara

MPB: 562 shkelje për mosmbajtje të maskës mbrojtëse

Gjatë natës së kaluar në mbarë shtetin 264 personave u janë dhënë vendime për izolim, derisa 52 të tjerë kanë firmosur deklarata për vetizolim....

Afati për aplikim në konkursin e KEMM-it skadon nesër

Nesër skadon afati për dorëzimin e paraqitjeve në konkursin e Këshillit etik të mediave (KEM) për storje më të mirë gazetareske lidhur me raportimin...

SpaceX: Astronautët e NASA-s pritet të tentojnë sërish nisjen në hapësirë

Kompania SpaceX do të bëjë tentimin e dytë të shtunën që të nisë raketën me astronautët Doug Hurley dhe Bob Behnken drejt Stacionit Ndërkombëtar...

MPPS: Pagesë e asistencës sociale dhe e mbrojtjes së fëmijëve nga e marta, në tre grupe

ë drejtat e parave nga mbrojtja sociale dhe e fëmijëve për muajin maj do të paguhen para kohe. Ministria e Punës dhe Politikës Sociale...

Harxhime të papërballueshme për gjysmën e qytetarëve

Gjysma e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut nuk mund të përballojnë koston e harxhimeve të paparashikueshme. Ndër to, sipas analizës të EUROSTAT-it (Zyra Evropiane...

VMRO-DPMNE kërkon të shkarkohen anëtarët e Komisionit për Sëmundje Infektive

Nëpërmjet një njoftimi të VMRO-DPMNE-së thuhet se “në ditën kur në Maqedoni kemi 52 raste të reja me qytetarë të infektuar, LSDM dalin me...