E diel, 5 Korrik, 2020
25 C
Skopje

Bota

Pagat do të rriten në Zvicër

Marrëveshjet e para të negociuara me punëtorët tregojnë se pagat në industrinë hoteliere dhe në industrinë e makinave pritet të rriten mes 0.3 dhe...

Holanda ndalon me ligj veshjen e burkës

Parlamenti holandez ka miratuar ligjin i cili ndalon veshjen e mbulesës myslimane e cila mbulon të gjithë fytyrën.   Ligji i cili tani duhet të miratohet...

Zjarr në një konvikt vajzash në Adana të Turqisë

Është përfshirë nga zjarri një konvikt vajzash në rajonin Aladağ në qytetin Adana të Turqisë, raporton Anadolu Agency, transmeton FOL. Sipas informacioneve të marra mësohet...

New York Times e quan gënjeshtar Presidentin Donald Trump

Gazeta amerikane New York Times vlerëson se Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve Donald Trump, ka mospërfillje për faktet e padiskutueshme dhe ndihet i kërcënuar...

Turqi, spastrimet do të prekin edhe familjet birësuese

Në kuadër të masave për zbulimin e autorëve për përpjekjen e dështuar të gusht shtetit, autoritetet turke kanë filluar të hetojnë edhe familjet me...

Francë, Fillon fiton bindshëm në zgjedhjet paraprake të së djathtës

François Fillon fitoi 69,5% të votave përballë Alain Juppé, i cili mori 32,6% të votave, njoftoi Anne Levade, presidentja e Autoritetit të lartë të...

Matematika që e bën Hillary Clinton presdiente të SHBA-ve

Në shtetin Wisconsin janë duke u përgatitur për një rinumërim të votave pasi Jill Stein, kandidate e Partisë së Gjelbër, edhe zyrtarisht ka paraqitur...

UNICEF, gjysmë milioni fëmijë të bllokuar në Siri

Zyrtarë të lartë të kësaj agjencie thanë sot se këta fëmijë jetojnë në 16 territore të rrethuara në gjithë Sirinë dhe “janë pothuajse tërësisht...

Trump: Rinumërimi i votave në Wisconsin është një “mashtrim”

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Donald Trump e ka përshkruar rinumërimin e votave në Wisconsin si një “mashtrim”. Trump i cili e fitoi me një...

Më Të Lexuara

Filipçe: Pagat e mjekëve specialistë në “Shën Erazmo ” janë rritur për 27 mijë denarë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot e vizitoi Spitalin Special për Ortopedi dhe Traumatologji “Shën Erazmo” në Ohër. Në këtë institucion shëndetësor publik, në përputhje...

Si mund të aprovohet një vaksinë kundër COVID-19 në Evropë – ky është procesi, hap pas hapi

Zhvillimi i një vaksine është një rrugë e gjatë. Nga qindra kandidatë për vaksina, shumë pak i plotësojnë kërkesat për t’u miratuar nga autoritetet...

Shkupi: Policia në aksion, partitë politike vendosin pankarta pa miratim

Në SPB Shkup sot në orën 02:45 se është raportuar se në një gardh mbrojtës të një ndërtese në ndërtim e sipër në rrugën...

Dimitrov: Raportet me fqinjët janë të rregulluara

Është tepër e rëndësishme ajo që Komisioni evropian ka qëndrim parimor në lidhje me gjuhën maqedonase e cila në institucionet evropiane është përmendur së...

“Ilaçi për pacientët me COVID-19”: Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Disa muaj më parë, shumë njerëz mund të mos kenë dëgjuar asnjëherë për ilaçin Remdesivir. Por, ky emër u përfshi në titujt e lajmeve...

Pse Turqia e ka përballuar kaq mirë COVID-19?

Turqia ka deklaruar se ka ritmet më të ulëta të vdekshmërisë nga COVID-19 në Evropë. Sipas statistikave, Turqia rezulton më mirë se shumë vende të...