E diel, 5 Korrik, 2020
25 C
Skopje
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

LR-PDSH: Mbeshtesim protestën me moton “Largo deponinë nga qyteti!

Lëvizja për Reforma - PDSH në parim ka mbështetur dhe do të mbështesë çdo protestë apo iniciativë qytetare, që për qëllim ka ngritjen e...

Lëvizja Besa mbështet protestën ” Largo deponinë nga qyteti “

Duke qenë dëshmitarë të një katandie të mjedisit jetësor në Tetovë, që nga ndotja e ajrit, deponitë e egra gjithandej dhe djegia e tyre,...

Ecolog mori me koncesion dy stadiumet në Tetovë, 8 milion euro investim

Me vendim të Këshillit të Komunës së Tetovës sot u miratua që dy stadiumet e Tetovës ti jepen  Ekologut.Kompania Ekolog do të investojë mbi...

Eurodeputeti Kukan: Dyshime se në Maqedoni ka abuzime, Qeveria të ofrojë prova për IPA dhe IPARD, përndryshe…

Maqedonia ka humbur një pjesë të parave nga fondet evropian IPA përshkak të abuzimit të tyre, tha eurodeputeti Eduard Kukan në një intervistë për...

Krijimi i kultit të personalitetit në vend të organizatës,është i destinuar të dështojë dhe rrjedhimisht e çon shoqërinë në ecje regresive.

Shkrim nga Fatri Saliu Në debatet e shumta të këtyre ditëve mund të shihet një interesim i jashtëzakonshëm për ngjarjet në Turqi. Bile, nuk më...

Kukan: Shpërdorimet, arsye për shkurtimin e fondeve

Maqedonia ka humbur një pjesë të parave nga fondet evropiane IPA për shkak të abuzimit të tyre, tha eurodeputeti Eduard Kukan në një intervistë...

Organizatat joqeveritare kërkojnë të përfshihen në bisedime

Në emër të 90 organizatave joqeveritare, profesoresha Mirjana Najçevska, dhe aktivisti  Petrit Saraçini kërkuan që të përfshihen në bisedime, njofton TV21.Ata thonë se nuk...

Zëdhënësi i LR-PDSH-së, Elmir Sejfullai: Në Parlament ka deputetë-hajdutë, jo përfaqësues që shqetësohen për hallet e shqiptarëve!

Zëdhënësi i LR-PDSH-së, Elmir Sejfullai ka reaguar ndaj falsifikimit të nënshkrimeve që deputeti i BDI-së Musa Ibraimi e bëri për kolegët e tij, duke...

LSDM NUK LËSHON PE PËR MPB, VMRO-DPMNE NUK E JEP

https://youtu.be/2z0avqTQ52k LSDM-ja nuk do të heq dorë nga pozitat e veta në negociatat e Përzhinës, por megjithatë shpresoj se do të arrihet marrëveshje, por vetëm...

Më Të Lexuara

Filipçe: Pagat e mjekëve specialistë në “Shën Erazmo ” janë rritur për 27 mijë denarë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot e vizitoi Spitalin Special për Ortopedi dhe Traumatologji “Shën Erazmo” në Ohër. Në këtë institucion shëndetësor publik, në përputhje...

Si mund të aprovohet një vaksinë kundër COVID-19 në Evropë – ky është procesi, hap pas hapi

Zhvillimi i një vaksine është një rrugë e gjatë. Nga qindra kandidatë për vaksina, shumë pak i plotësojnë kërkesat për t’u miratuar nga autoritetet...

Shkupi: Policia në aksion, partitë politike vendosin pankarta pa miratim

Në SPB Shkup sot në orën 02:45 se është raportuar se në një gardh mbrojtës të një ndërtese në ndërtim e sipër në rrugën...

Dimitrov: Raportet me fqinjët janë të rregulluara

Është tepër e rëndësishme ajo që Komisioni evropian ka qëndrim parimor në lidhje me gjuhën maqedonase e cila në institucionet evropiane është përmendur së...

“Ilaçi për pacientët me COVID-19”: Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Disa muaj më parë, shumë njerëz mund të mos kenë dëgjuar asnjëherë për ilaçin Remdesivir. Por, ky emër u përfshi në titujt e lajmeve...

Pse Turqia e ka përballuar kaq mirë COVID-19?

Turqia ka deklaruar se ka ritmet më të ulëta të vdekshmërisë nga COVID-19 në Evropë. Sipas statistikave, Turqia rezulton më mirë se shumë vende të...