E shtunë, 8 Gusht, 2020
24 C
Skopje
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Shilegov: Pa dëshminë e Gruevskit nuk mbahet seanca

Kryeministri Nikolla Gruevski nuk do të dëshmojë në komisionin hetimor për përgjimet me dyer të hapura. Zëdhënësi i VMRO DPMNE-së Ivo Kotevski, në një...

Ivanov: Jepini fund krizës politike

Lidhur me situatën në Maqedoni më në fund ka folur edhe Presidenti Gjorge Ivanov, i cili përmes një komunikate, u ka bërë thirrje drejtuesve...

Struga e lënë pas dore, të gjitha investimet në Ohër

Ndërtimi i një spitali të ri për ortopedi dhe traumatologji, ndërtimi i një marine në liqenin e Ohrit, plazhi i ri në Lubanishtë, pajisje...

KSHZ-ja kërkon katër muaj për pastrimin e Listës zgjedhore

Lista e zgjedhësve nuk mund të pastrohet deri më 24 prill. Për këtë nevojiten 3 deri në 4 muaj. Qëndrimin e këtillë kryetari i...

Dështimi i “Përzhinës 3”, VMRO, BDI e PDSH konsiderojnë 5 qershorin për zgjedhjet !?

Zgjedhje më 5 qershor, ose në afatin e rregullt të tyre. Me këto linja të kuqet duket se nisi vazhda e negociatave të reja,...

Ambasada e SHBA-së kërkon vazhdimin e zbatimit të marrëveshjes së Përzhinës

Dështimin e bisedimeve të mbrëmshme për dalje nga kriza politike e komentuan edhe nga ambasada amerikane në Shkup nga e cila për televizionin ALSAT...

Afrim Gashi: BDI dhe PDSH nuk duan zgjedhje të lira

Zyrtari i Lëvzijes Besa mendon se arsyeja pse partitë shqiptare BDI dhe PDSH shpejtojnë që të ketë zgjedhje më 24 prill, është se ata...

Bora zbardh Maqedoninë

Reshjet e borës që kan filluar të bien që paradite vazhdojnë pa ndërprerë edhe në orët e mbrëmjes, dhe kanë zbardhur disa qytete të...

Rushiti: Bojkoti i zgjedhjeve është e keqja e detyruar

Sulejman Rushiti ish ministër i arsimit dhe shkencës në një prononcim në fejsbuk është shprehur  se bojtokimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në kohën kur...

Më Të Lexuara

Shqipëria pengon 370 kilogram marihuanë të futet në Maqedoninë e Veriut

Në pikën kufitare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, policia shqiptare ka ndaluar një dërgesë masive me marihuanë që të futet në Maqedoni. “Droga është...

Përvjetori i vërshimeve në Hasanbeg, tmerr dhe frikë për vërshime të reja

“6 gushti është datë e hidhur, për banorët e Hasanbegut. Janë bërë 4 vite nga ngjarjet tragjike në këtë vend, ku humbën jetën 22...

​Zbulohet pika e dobët e coronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër...

Shokuese, paketon burrin e vdekur në valixhe, ndalohet gruaja në aeroportin e Mynihut

Një grua dhe vajza e saj janë ndaluar në aeroportin e Mynihut, pasi disa oficerë gjetën skeletin e një burri të vdekur në valixhen...

Studimi, COVID-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

Coronavirusi mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore. Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në...

Selimi: Hashim Thaçi më dërgoi porosi që të mos flasë në Speciale, e vet foli katër ditë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka folur për Gjykatën Speciale dhe intervistwn e Presidentit Thaçi. Selimi në “Debat Plus” me Ermal...