E diel, 5 Korrik, 2020
25 C
Skopje
Ballina Lajme

Lajme

Kasami-Zendeli: Ta rrëzojmë të keqen e shqiptarëve të Maqedonisë (Video)

”Këshilli opozitar” i përfaqësuar nga Arjanit Hoxha sot ka inicuar takimin në mes kryetarit të Lëvizjes Besa Bilall Kasami dhe Fadil Zendelin, liderin e...

Sela: Si e doni Maqedoninë? Të barabartë ose të ndarë?

 Kryetari i LR-PDSH-së dhe njëherit kryetar i Komunës së Strugës i është bashkangjitur debatit  LSDM-VMRO në lidhje me propozimin e liderit të  LSDM-së  Zoran...

Modeli i Aleancës për Shqiptarët jep efekte pozitive edhe në Mal të Zi

Koalicioni i tre partive kryesore shqiptare më Mal të Zi (Forca- UDSH-ASH), i është drejtuar me një letër publike udhëheqësve shtetërorë të Kosovës dhe...

VMRO-DPMNE e prerë: Jo shqipja si gjuhë e dytë në tërë Maqedoninë

VMRO-DPMNE është kundër dy gjuhësisë në tërë territorin e Maqedonisë, ka bërë të ditur sot deputeti i kësaj partie, Ilija Dimovski.“Barazimi i gjuhës maqedonase...

ANALIZË/ A po ndihet BDI e rrezikuar nga Muhamed Zeqiri?

Gazetari Muhamed Zeqiri për vite me rradhë ishte një zë i rëndësishëm kritik në Maqedoni, ku për vite të tëra në studion e tij...

BDI se jep Kërçovën dhe Zajazin për njësinë e 5 zgjedhore

BDI kërkon konsensus midis katër partive nënshkruese të Marrëveshjes të Përzhinës për rregullimin e njësive zgjedhore, sidomos për njësinë e 6, e cila tejkalon...

BBC:BOTA MUND TË MËSOJË NGA BESA E SHQIPTARËVE

Në një kohë kur refugjatët po mbushin kufinjtë në të gjithë botën, duket se kemi shumë për të mësuar nga virtyti i mikëpritjes shqiptare....

FSK-ja do të pajiset me 27 xhipa të rinj

   Pjesëtarët e FSK-së së shpejti do të kenë mundësi të ngasin xhipa të rinj. Kjo sepse Ministria e FSK-së tashmë ka nënshkruar kontratën me...

Prokuroria Speciale e Maqedonisë ngre padi ndaj 21 zyrtarëve shtetërorë

Prokuroria Speciale e Maqedonisë ka zyrtarizuar dy paditë e para ndaj 21 zyrtarëve të lartë për shpërdorim detyre.Padia e parë përfshinë 7 persona dhe...

Më Të Lexuara

Filipçe: Pagat e mjekëve specialistë në “Shën Erazmo ” janë rritur për 27 mijë denarë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot e vizitoi Spitalin Special për Ortopedi dhe Traumatologji “Shën Erazmo” në Ohër. Në këtë institucion shëndetësor publik, në përputhje...

Si mund të aprovohet një vaksinë kundër COVID-19 në Evropë – ky është procesi, hap pas hapi

Zhvillimi i një vaksine është një rrugë e gjatë. Nga qindra kandidatë për vaksina, shumë pak i plotësojnë kërkesat për t’u miratuar nga autoritetet...

Shkupi: Policia në aksion, partitë politike vendosin pankarta pa miratim

Në SPB Shkup sot në orën 02:45 se është raportuar se në një gardh mbrojtës të një ndërtese në ndërtim e sipër në rrugën...

Dimitrov: Raportet me fqinjët janë të rregulluara

Është tepër e rëndësishme ajo që Komisioni evropian ka qëndrim parimor në lidhje me gjuhën maqedonase e cila në institucionet evropiane është përmendur së...

“Ilaçi për pacientët me COVID-19”: Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Disa muaj më parë, shumë njerëz mund të mos kenë dëgjuar asnjëherë për ilaçin Remdesivir. Por, ky emër u përfshi në titujt e lajmeve...

Pse Turqia e ka përballuar kaq mirë COVID-19?

Turqia ka deklaruar se ka ritmet më të ulëta të vdekshmërisë nga COVID-19 në Evropë. Sipas statistikave, Turqia rezulton më mirë se shumë vende të...