E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
6 C
Skopje
Ballina Lajme Rajoni

Rajoni

Rama publikon platformën e bashkëqeverisjes: Mirëpresim kritika e sugjerime

Sikundër dhe kishte paralajmëruar, kryeministri Edi Rama ka lancuar platformën online të bashkëqeverisjes “Me ty për Shqipërinë që duam”. Në adresën http://shqiperiaqeduam.al/, qytetarët do të...

Haradinaj mbledh Kryesinë e partisë

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) do të mblidhet sot në ora 11:00 për diskutuar disa çështje, në mesin e të cilave...

Ahmeti: Ia vlejti që kandidova për deputet të Vetëvendosjes

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka falënderuar të gjithë votuesit që kanë dhënë mbështetje për të në zgjedhjet e 11 qershorit. Ai pas certifikimit të...

Mandatari për Qeverinë e re, në duart e presidentit apo në vendimin e Kushtetueses?

Interpretimi i dhënë nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, në vitin 2014, në lidhje me caktimin e mandatarit për formimin e Qeverisë, duket se nuk...

PD, më e madhja në opozitë në Shqipëri, mes shpresës së ringritjes dhe rrezikut të copëtimit

Ringritje përmes bashkimit apo copëtim? Humbja e thellë e PD-së në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit është shkak debatesh të forta në Shqipëri. 200 mijë...

72 vite nga Kuvendi i Prizrenit

Pas ripushtimit dhe aneksimit të Kosovës më 1945">1945, dhe pas ngritjes së murit më të ndarjes ndërmjet Shqipërisë dhe shqiptarëve, çështja e Kosovës dhe...

‘Krejt Kosova UÇK’

Tri postet kryesore të shtetit shumë shpejt mund të drejtohen nga ish-udhëheqësit e UÇK-së, përkatësisht Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi, shkruan sot, gazeta Zeri. Tri pozitat...

Serbia planifikon që deri në vitin 2021 të jetë e gatshme për anëtarësim në BE

Ministrja serbe e eurointegrimeve Jadranka Joskimoviq se Serbia ka plan që deri në vitin 2021 të jetë plotësisht e gatshme për anëtarësim në BE. Ajo...

Cili është kushti i Vetëvendosjes për koalicion me LDK-në?

Megjithëse ende nuk ka asgjë zyrtare, një koalicion mes koalicionit LAA dhe Lëvizjes Vetëvendosje është parë i mundur. Por, cili është kushti që VV-ja të...

Më Të Lexuara

Maqedoni: Borë në Kodrën e Diellit, komunikacioni zhvillohet pa probleme

Trafiku rrugor në Maqedoni zhvillohet në rrugë të lagështa. Në Kodrën e Diellit dhe Stracin ka reshje të dobëta dëbore, por komunikacioni zhvillohet pa...

Rrëfimi i ish-ushtarit të UÇK-së që ishte 16 vjeç në luftë, bashkëluftëtar me babën e tij

Bekim Juniku nga Gjakova ditëlindjen e 16-të e kishte festuar në vijat e frontit, kur si një djalë tepër i ri i ishte bashkuar...

Lutfi Haziri thotë se situata me koronavirus në Gjilan është alarmante

Lutfi Haziri thotë se situata me koronavirus në Gjilan është alarmante. Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka deklaruar se situata me COVID-19 në...

Vazhdojnë negociatat me Bullgarinë

Bisedimet për tejkalimin e mospajtimeve me Bullgarinë vazhdojnë ditëve në vijim në nivel të grupeve punuese, e udhëhequr nga ministrat për punë të jashtme...

Podujeve e Mitrovicë, votohet për kryetarët e rinj

Më 29 nëntor, qytetarët e dy komunave të Kosovës, Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut zgjedhin kryetarët e rinj. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve,...

​Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

Banorët shqiptarë të veriut të Mitrovicës kanë apeluar që bashkëkombasit e tyre të dalin në numër sa më të madh në zgjedhjet e jashtëzakonshme...