9 C
Skopje
E shtunë, 30 Maj, 2020
Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

I ftohti, armiku kryesor i trurit

Rënia e befasueshme e temperaturave shkakton rritje të madhe të rrezikut për sulm në tru. Sipas një studimi të fundit shkencëtarët kanë zbuluar se për...

Pse ndjeheni të lodhur pasi të keni ngrënë drekë

Është një fenomen i njohur: pasi të kesh ngrënë drekë, gjumi t’i këputë sytë. Rreth orës 14:30, shumë punonjës ngadalësohen, ndjehen të lodhur dhe të...

Hani shëndetshëm? Ky test do ju japë përgjigje

Nuk ka asnjë mënyrë magjike për të humbur peshë e për të qëndruar gjithmonë e dobët. “Sekreti” i vetëm është ushqimi i ekuilibruar dhe...

Si të konsumoni sasinë e duhur të perimeve dhe frutave në ditë

Besojmë në rëndësinë e konsumit të frutave dhe perimeve për një ushqyerje të ekuilibruar, sepse janë një burim i mirë vitaminash, kripërash dhe fibrash....

10 mënyra të shpejta për ta shëruar fytin e sëmurë

E ndieni që ju shtrëngon fyti dhe duket se po i vjen era ftohje? Ja se çfarë mund të bëni menjëherë dhe ta parandaloni...

Kujdes! Fjetja në kurriz shkakton abort

Hulumtuesit shkencorë kanë zbuluar fjetja me kurriz ushtron më shumë stres tek fetusi dhe e pengon që të thithë oksigjen lirisht. Studimi hedh dritë mbi...

Muaji i lindjes tregon sëmundjen nga e cila mund të prekesh

Më thuaj në ç’muaj ke lindur dhe do të të them nga çfarë sëmundje do të prekesh… Astrologjia nuk është një shkencë e besueshme, por...

Kush jetojnë më gjatë: mishngrënësit apo vegjetarianët?

Aftësia jonë për të jetuar një jetë të gjatë, është e ndikuar nga një kombinim i gjeneve tona dhe mjedisit përreth. Në studimet që...

Keni gëlltitur ndonjëherë çamçakëzin? Ja çfarë ndodh nëse e bëni

Mund të merrni frymë lirshëm, legjenda urbane se gëlltitja aksidentale e çamçakëzit mund të çojë në qëndrimin e tij në zorrë për 7 vjet...

Më Të Lexuara

Driton Zairi: Shitësi i mirë do të ju shes një veturë, kujdesi i mirë për klient ju shet 100 vetura

Mi-Da Grand Motors është e njohur si një kompani me përgjegjësi shoqërore. Misioni të cilin e ka kompania është që të siguroje mobilitet dhe...

Këshilli i Sigurimit nesër në ora 10:00 do të vendos nëse do të vazhdohet gjendja e jashtëzakonshme

Këshilli i Sigurimit do të mblidhet nesër në ora 10:00, e cila është dita e fundit, e gjendjes së jashtëzakonshme që më 15 maj...

Vuçiq: Jam i gatshëm të nis dialogun kur të formohet Qeveria në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka thënë se është i gatshëm të vazhdojë dialogun posa të formohet qeveria e re në Kosovë. Vuçiq i ka...

VMRO-DPMNE: Morbide të flasësh për zgjedhje në këtë situatë

Ashtu siç lëviz kurba e të infektuarve, po ashtu lëvizin edhe qëndrimet e partive politike për datën e zgjedhjeve. Sipas VMRO-DPMNE-së, rritja e numrit...

ASH: BDI shfrytëzon pandeminë Covid 19 si instrument për fushatë parazgjedhore!

Nuk është hera e parë që zyrtarë të BDI-së si ato të nivelit lokal dhe qendror keqpërdorin situatën me pandeminë Covid 19 për interesa...

Gjendet i vdekur një shtetas gjerman në Shkup

Një 42-vjeçar nga Gjermania u gjet i vdekur në Shkup. Gruaja që e gjeti e paraqiti atë në polici, pas të cilës u kontrollua...