E martë, 7 Korrik, 2020
24 C
Skopje
Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

Ushqimet që ju ndihmojnë të ulni kolesterolin në gjak

Pavarësisht dietave të cilat kanë ndikim të madh në uljen e kolesterolit në gjak, ndikim të madh në zgjidhjen e këtij problemi kanë edhe...

Pagjumësia, ja problemi serioz që mund të sjellë në shëndetin tuaj

Pagjumësia mund të jetë një arsye e fortë për sëmundje të ndryshme të zemrës, duke ndikuar negativisht në funksionin e zemrës së një personi,...

Këto ushqime mos i vendosni në frigoriferë

Shumë njerëz mendojnë se duke i mbajtur disa ushqime në frigorifer, është mënyra më e mirë për t’i ruajtur ato. Por janë disa ushqime që...

Ushqimet që parandalojnë plakjen e parakohshme

Këto janë  ushqimet që do të vonojnë shenjat e plakjes. Ushqimi në listën e mëposhtme janë të pasura me vitamina dhe antioksidantë, përbërës thelbësore në...

Ushqimet që njollosin dhëmbët tuaj

Nëse doni te keni një buzëqeshje perfekte, do t’ju duhet t’i mbani dhëmbët tuaj vërtet të bardhë. Për të arritur këtë perfeksion, shmangni këto...

Duar dhe këmbë gjithnjë të ftohta? Ja përse

I ndjeni duart dhe këmbët gjithnjë të ftohta? Është një problem i zakonshëm dhe shumë ia venë fajin mos qarkullimit siç duhet të gjakut, por...

Si t’i zbusim telashet me hemorroidet

Hemorroidet janë struktura normale lidhëse të cilat kanë rolin e zbrazjes së zorrëve, mirëpo kur ënjten dhe zgjerohen, krijojnë probleme.   Hemorroidet simptomatike shfaqen shumë më...

Problemet e mëdha të shëndetësisë në Maqedoni, partitë premtojnë reforma

Raporti Evropian për përparimin e Maqedonisë në vitin 2016, mjaft qartë, kritikave serioze ju nënshtrohet një pjesa nga Kriteret kryesore të Kopenhagës nga viti 1993....

Hani hudhër dhe mjaltë në stomak të zbrazët

Hudhra ka pak kalori, por përmban shumë ushqyes siç janë magnezi, vitamina B6,vitamina C dhe fibrat. Hudhra ju ndihmon që të luftoni infeksionet dhe redukton...

Më Të Lexuara

MASH ka përgatitur koncept për mësim në distancë nga shtatori, propozime dhe sugjerime deri të premten

Ministria e Arsimit dhe Shkencës publikoi draftversion të Konceptit për zhvillimin e sistemit për arsim nga distanca në shkollat fillore dhe të mesme në...

Gjermania me kufizime edhe për punëtorët e Maqedonisë

Parashikimet për një valë të re të falimentimeve dhe mbetjes papunë së disa milionë punëtorë në Gjermani pritet të kufizojnë edhe angazhimin e fuqisë...

Mjekja Caca Biljanovska që fshehu se ishte e infektuar me coronavirus sërish në punë

Siç raportojnë nga TV 24, mjekja Nina Caca Biljanovska e cila u shkarkua nga pozita e drejtoreshës së Klinikës për Sëmundje të Lëkurës për...

‘Po shpërndan virusin’, Flor Binaj i kthehet komentuesit dhe publikon përgjigjen e tamponit

Aktori i njohur i humorit Florjan Binaj pak ditë më parë bëri të ditur se është shëruar nga koronavirusi. Për disa ditë Flori u...

Japonia do ta ndihmojë Kosovën me 700 mijë dollarë

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka takuar sot të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Japonisë, Mitsunori Ogasawar. Tema kryesore e këtij takimi ishte asistenca...

FFM anulon balotazhin, 13 futbollist të prekur nga “Covid 19”

Komisioni Garues pran Federatës së Futbollit të Maqedonisë, solli vendim për anulimin e sfidave të balotazhit për Ligën e Dytë – Perëndim. Vendimi është...