E shtunë, 8 Gusht, 2020
18 C
Skopje
Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

Kush jetojnë më gjatë: mishngrënësit apo vegjetarianët?

Aftësia jonë për të jetuar një jetë të gjatë, është e ndikuar nga një kombinim i gjeneve tona dhe mjedisit përreth. Në studimet që...

Keni gëlltitur ndonjëherë çamçakëzin? Ja çfarë ndodh nëse e bëni

Mund të merrni frymë lirshëm, legjenda urbane se gëlltitja aksidentale e çamçakëzit mund të çojë në qëndrimin e tij në zorrë për 7 vjet...

Çfarë ndodh në qoftë se nuk pastroni make up-in?

Sapo të ktheheni në shtëpi duhet të pastroni menjëherë make up-in sepse ai ka një ndikim negativ për lëkurën tuaj. Larja e fytyrës është shumë...

Vlerat e rralla të arrës, ndikimi në shëndet

Perveç të qenit te shijshme, arrat janë gjithashtu shumë të dobishme. Vetëm një grusht arra të hahet në ditë ofron proteina, fibra bimore, acide...

Lëngu që largon helmet nga trupi juaj

Mund ta kuptoni se trupi juaj ka shumë toksina nëse e shihni se vazhdimisht po sëmureni, ndiheni të lodhur ose jeni “viktimë” e infeksioneve. Megjithatë...

Mos besoni çdo mit për humbjen në peshë

Oprah nuk ha në mbrëmje, Khloe Kardashian ka eliminuar qumështin, Kim qëndron larg karbohidrateve, Beyonce është vegane. Këto truke nuk mund t’i bëjë çdokush sepse...

Gabimet që bëjmë gjatë pastrimit të veshëve

Dylli i veshëve është tejet i pakëndshëm prandaj të gjithë jemi të përkushtuar për të larguar atë nga pjesa e brendshme e veshëve. Mirëpo, duke...

Më Të Lexuara

Shqipëria pengon 370 kilogram marihuanë të futet në Maqedoninë e Veriut

Në pikën kufitare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, policia shqiptare ka ndaluar një dërgesë masive me marihuanë që të futet në Maqedoni. “Droga është...

Përvjetori i vërshimeve në Hasanbeg, tmerr dhe frikë për vërshime të reja

“6 gushti është datë e hidhur, për banorët e Hasanbegut. Janë bërë 4 vite nga ngjarjet tragjike në këtë vend, ku humbën jetën 22...

​Zbulohet pika e dobët e coronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër...

Shokuese, paketon burrin e vdekur në valixhe, ndalohet gruaja në aeroportin e Mynihut

Një grua dhe vajza e saj janë ndaluar në aeroportin e Mynihut, pasi disa oficerë gjetën skeletin e një burri të vdekur në valixhen...

Studimi, COVID-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

Coronavirusi mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore. Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në...

Selimi: Hashim Thaçi më dërgoi porosi që të mos flasë në Speciale, e vet foli katër ditë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka folur për Gjykatën Speciale dhe intervistwn e Presidentit Thaçi. Selimi në “Debat Plus” me Ermal...