E hënë, 3 Gusht, 2020
24 C
Skopje
Ballina Vërtetmatësi

Vërtetmatësi

Rrjet i gënjeshtrave tendencioze për Taravarin dhe Mukoskin i krijuar nga “gazetarë”

Shkruan: Ardit Ramadani Lajmet të cilat i recensojmë rrjedh nga një zinxhir i lajmeve të rreme për të njëjtën temë. Tre javë më herët megafonat...

Sllogan i koalicionit lidhet me statistikat ditore të rasteve me Kovid 19

Shkruan: Ubavka Janevska Po recenzojmë një tekst të publikuar në 17 korrik të këtij viti, në portalin Deneshen vesnik me titull: „Мundemi“ në 24 orët...

Zaev nuk është “fajtor” për regjistrimin eventual të Lëvizjes Vetëvendosja në Maqedoninë e Veriut

Shkruan: Ardit Ramadani. Lajmi të cilin e recensojmë ka përdorur teknikën e manipulimit të tipit që, ka kopjuar lajmin e shkruar nga Mia.mk dhe të...

BESA nuk e ka konfirmuar largimin nga koalicioni me LSDM-në

Shkruan: Zhaklina Cvetkovska Po recenzojmë një tekst me titull „BESA e la në baltë LSDM-në – do dalin nga koalicioni “Mundemi”?!“, të publikuar në portalin...

Adriatik Kelmendi: Pandemia, sfida më e madhe për gazetarinë kosovare në tri dekadat e fundit

Si në çdo vend tjetër, edhe në Kosovë, media është ndikuar nga pandemia. Në një intervistë për Portalb.mk,Adriatik Kelmendi, Drejtor i Përgjithshëm i KLAN...

Kundërspin: “Duke inkurajuar kolegët”, Çulev MPB-në e shndërroi në “MPB-VMRO”

Nëse inspektorët nga MPB, “të inkurajuar” nga Çulev, filluan me thirrjen ose arrestimet të politikanëve të partive kryesore gjatë fushatës zgjedhore, pa PTHP-në, kjo...

Kundërspin: “Portieri” Bujar Osmani tregon se koncepti i BDI-së është një truk i vjetruar për të mbledhur vota

Një analizën e detajuar e deklaratave që mund të vlerësohen si spinime të Bujar Osmanit, i cili prezantoi programin e BDI-së në Kanal 5...

Më Të Lexuara

COVID-19: OBSH paralajmëron për pandeminë ‘e gjatë’ ndërsa rriten rastet

Pandemia e coronavirusit ka të ngjarë të jetë “e gjatë”, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) të shtunën ndërsa vendet nga Franca në Meksikë...

Filipçe: Ti je në pushim, por virusi jo

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri apel që të respektohen masat për mbrojtje nga coronavirusi gjatë qëndrimit në pushime siç janë mbajtja e maskave,...

Në kohë pandemie, qytetarët në Kosovë po përballen edhe me gripin sezonal

Në kohën e pandemisë së coronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal,...

Maqedoni, numri i rasteve të reja me COVID-19 nën 10%, kërkohet respektim i protokolleve në plazhe dhe pishina

Numri i personave të infektuar me coronavirus ka rënë nën 10%. Sipas buletinit të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të fundit...

Maqedonia e Veriut feston Ditën e Republikës, festimi me protokolle dhe pa tubime masive

Dita e Republikës, 2 Gushti, në të cilin festohen dy Ilindenëve historikë, 117 vjet nga Kryengritja e Ilindenit dhe 76 vjet nga Mbledhja e...

Vihet në punë centrali i parë bërthamor në botën arabe

Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan sot vënien në punë të centalit të tyre bërthamor civil të Barakahut, i pari në botën arabe. “Ne njoftojmë sot...