Eksperti për çështje rajonale Koço Danaj ka theksuar se shqiptarët në këtë situatë në Maqedoni kanë një rrugë të vetme: shpallja e Parlamentit të shqiptarëve në Shkup. Ai këtë e ka theksuar pas qëndrimeve të shprehura të liderit social demokrat Zoran Zaev për të drejtat  e shqiptarëve në Maqedoni dhe për çështjen e Kosovës.

Ja postimi i plotë:

Pas deklarates se fundit te shovinistit te eger Zaev mbi Kosoven dhe shqiptaret vetem jugonostalgjiket dhe antishqiptaret e perbetuar mund te jene me ate. Ka vetem nje rruge: shpallja e parlamentit te shqiptareve me seli ne Shkup.

Para nje viti ju paralajmerova se kush ishte ndryshimi midis Gruevskit dhe Zaevit. Nuk me degjuat mua apo disa te tjere nga Prishtina. Puna juaj. Por sot besoj e moret vesh se kush eshte neperka Zaev.

Per kulture po ju rikujtoj shenimin e botuar muaj perpara. Me nje shtese: Ziadin Selen e ” vrau” Gruevski me Zaevin. Bashkefajtore jane perkrahesit shqiptare te tyre.

Me Zaev apo Gruevskin; me neperken apo gjarperin

Kjo eshte mjerisht dilema e politikaneve shqiptare ne Shqiperine Lindore ne Maqedoni. Ne vend se te bisedojne si te bashkohen me njeri tjetrin ata jane ndare

Disa duan koalicion me zaevin e disa me Gruevskin

Injorance totale politike, mjerim i madh perballe shqiptareve.

Ta shtrosh problemin se kush eshte me i mire per shqiptaret; Zaevi apo Gruevski eshte njesoj sikur te shtrosh pyetjen: Kush e ka helmin me te rrezikshem, gjarperi apo neperka!!!!!

 

Screen Shot 2017-05-04 at 2.07.03 PM