Djathë i pjekur në furrë me fiq të thatë, arra e mjaltë

Përbërësit:

4 fshere djathi brie nga 110 gr secila

40 gr arra

trumëz e freskët

8 fiq të thatë

40 gr boronica të kuqe

4 lugë të vogla me gjalpë

mjaltë

Përgatitja:

Prisni pjesën e sipërme të djathit me një thikë të mprehtë duke u hequr vetëm koren e sipërme e duke i lënë anët të paprekura. Vendosini fsheret e djathit në një tepsi ku keni shtruar letër furri dhe në to vendosni fiqtë e ndarë më katërsh, arrat e prera në copa të mëdha dhe boronicat. Në fund shtoni mjaltin dhe pak gjalpë.

Piqini në furrë të ngrohu në 180 gradë për afro 10 minuta. Shërbejini menjëherë me shkopinj ose feta buke të thekur.

SHPËRNDAJE