Luleshtrydhet janë një frut që kanë shumë pak kalori dhe janë një aleate e shkëlqyeshme për bukurinë dhe shëndetin e lëkurës.

Ato janë një mënyrë e mirë për pastrimin e lëkurës, me ndihmë të vitaminës C dhe A, të cilat e mbajnë lëkurën të butë dhe të tendosur. Është e rëndësishme që ju një herë ose dy herë në javë të vendosni në fytyrë luleshshtrydhe të prera në rrathë, ose të bëni prej tyre maskë të butë, të cilën më pas do ta shpëlani së pari me ujë të vakët, dhe pastaj me ujë të ftohtë.

Nëse i pastroni dhëmbët me to, do t’i hiqni shtresat e mbledhura dhe dhëmbët do t’i bëni më të bardhë. Gjithashtu luleshtrydhet kanë një efekt të pazëvendësueshëm në luftën kundër celulitit. Vitaminat A dhe C janë antioksidante, dhe ato ngadalësojnë plakjen dhe humbjen e elasticitetit të indeve, shkatërrojnë radikalet e lira.

Prandaj konsumi i rregullt i tyre do ta përshpejtojë qarkullimin e gjakut dhe do të ndihmojë në luftën kundër armikut të urryer të shumë femrave.

Megjithatë, nëse jeni duke bërë luftë të vazhdueshme me peshën e tepërt, do të gëzoheni kur të dëgjoni se luleshtrydhet përshpejtojnë metabolizmin dhe reduktojnë oreksin, duke luajtur një rol të rëndësishëm në dietën tuaj.