Enca Haxhia, ka treguar gjithmonë se i pëlqen udhëtimet në vende të largëta dhe luksoze, teksa vitet e fundit shihet se e viziton shumë shpesh Dubain, ndërsa i referohet si shtëpi e dytë. Këngëtarja që në çdo klip të këngës së saj është tejet provokuese me performancë erotike, ka njoftuar kohët e fundit se ka fituar zyrtarisht edhe shtetësinë e Emirateve të Bashkuara Arabe. Në një video të publikuar në InstaStory, ajo thotë se tashmë është banore rezidente e Dubait.

Mirëpo kohët e fundit në rrjet qarkulloi një video ku tregonte se vajzat e famshme apo influencers shkojnë në Dubai për të fituar para duke u bërë si “tualete humanë” për pasanikët në Dubai. Më konkretisht, në këmbim të pagesës, vajzat e famshme lejojnë sheikët të kryejnë nevojat personale mbi to, pra të konsumojnë m… e të pasurve. E neveritshme për disa, por për ata që duan para duke u bërë një ‘nevojtore’ është mëse normale. Ndërkohë pas lajmit, Enca shpesh është akuzuar nga ndjekësit për ‘Dubai Porta Potty’. Pasi bëri të ditur lajmin se është bërë banore rezidente në Dubai, Enca ka reaguar për këto akuza ndaj saj.