FIFA ka zbuluar formacionin më të mirë të vitit 2016.

FIFA e cila pritet që me 9 janar të ketë ceremonin e ndarjes së çmimeve, si dhe përzgjedhjen e 11-lojtarëve më të mirë, aksidentalisht iu është zbuluar formacioni i më të mirëve.

9 lojtarë nga ky formacion janë nga dy skuadrat e mëdha spanjolle, Real Madrid dhe Barcelona.

Befasi është se në këtë listë nuk është Antonie Griezmann, i cili është në garë për të fituar çmimin e “Lojtarit më të mirë” nga FIFA.

Ndërsa Bundesliga përfaqësohet me Manuel Neuer,  Ligue 1 e Francës me Thiago Silvan, kurse Premier Liga dhe Serie A nuk kanë asnjë lojtarë./IndeksOnline/

Lista me 55 lojtarë:

Portierët (5):

Claudio Bravo (Chile / FC Barcelona / Manchester City)

Gianluigi Buffon (Itali / Juventus)

David de Gea (Spanjë / Manchester United)

Keylor Navas (Kosta Rika / Real Madrid)

Manuel Neuer (Gjermani / FC Bayern Munich).

MBROJTËSVE (20):

David Alaba (Austria / FC Bayern Munich)

Jordi Alba (Spanjë / FC Barcelona)

Serge Aurier (Cote d’Ivoire / Paris Saint-Germain)

Hector Bellerìn (Spanjë / Arsenal)

Jerome Boateng (Gjermani / FC Bayern Munich)

Leonardo Bonucci (Itali / Juventus)

Daniel Carvajal (Spanjë / Real Madrid)

Giorgio Chiellini (Itali / Juventus)

Dani Alves (Brazil / FC Barcelona / Juventus)

David Luiz (Brazil / Paris Saint-Germain / Chelsea)

Diego Godin (Uruguay / Atletico Madrid)

Mats Hummels (Gjermani / Borussia Dortmund / FC Bayern Munich)

Philipp Lahm (Gjermani / FC Bayern Munich)

Marcelo (Brazil / Real Madrid)

Javier Mascherano (Argentina / FC Barcelona)

Pepe (Portugali / Real Madrid)

Gerard Pique (Spanjë / FC Barcelona)

Sergio Ramos (Spanjë / Real Madrid)

Thiago Silva (Brazil / Paris Saint-Germain)

Raphael Varane (France / Real Madrid).

Mesfushorët (15):

Xabi Alonso (Spanjë / FC Bayern Munich)

Sergio Busquets (Spanjë / FC Barcelona)

Kevin De Bruyne (Belgium / Manchester City)

Eden Hazard (Belgjikë / Chelsea)

Andres Iniesta (Spanjë / FC Barcelona)

N’Golo Kante (France / Leicester City / Chelsea)

Toni Kroos (Gjermani / Real Madrid)

Luka Modric (Kroaci / Real Madrid)

Mesut Ozil (Gjermani / Arsenal)

Dimitri Payet (France / West Ham United)

Paul Pogba (Francë / Juventus / Manchester United)

Ivan Rakitic (Croatia / FC Barcelona)

David Silva (Spanjë / Manchester City)

Marco Verratti (Italy / Paris Saint-Germain)

Arturo Vidal (Chile / FC Bayern Munich).

Grevistët (15):

Sergio Aguero (Argentina / Manchester City)

Gareth Bale (Wales / Real Madrid)

Karim Benzema (Francë / Real Madrid)

Cristiano Ronaldo (Portugali / Real Madrid)

Paulo Dybala (Argentina / Juventus)

Antoine Griezmann (France / Atletico Madrid)

Gonzalo Higuain (Argentina / Napoli / Juventus)

Zlatan Ibrahimovic (Suedi / Paris Saint-Germain / Manchester United)

Robert Lewandowski (Poloni / FC Bayern Munich)

Lionel Messi (Argentina / FC Barcelona)

Thomas Muller (Gjermani / FC Bayern Munich)

Neymar (Brazil / FC Barcelona)

Alexis Sanchez (Kili / Arsenal)

Luis Suarez (Uruguay / FC Barcelona)

Jamie Vardy (England / Leicester City)