Haye: Fury aktual do ta rrëzonte Klitschkon

David Haye ka lavdëruar përmirësimin mendor të Tyson Fury dhe këmbënguli se ai do ta kishte rrëzuar Ëladimir Klitschkon nëse do ta kishte luftuar atë me formën e tij aktuale.

‘King Gypsy’, 31 vjeç, kthehet në aksion kundër pak të njohurit suedez Otto Wallin të shtunën në T-Mobile Arena në Las Vegas.

Dhe Haye beson se Fury aktual do të kishte rrëzuar Klitschkon në vend që të sigurojë një fitore me pikë.

“Unë mendoj se ai është dukshëm më i mirë tani sesa kur mundi Wladimir Klitschkon”, ka thënë fillimisht ish-boksieri 38-vjeçar për BT Sport.

“Mendoj se nëse ai do të kthehej në kohë me atë që ai e di tani – pas luftës së ashpër me Deontay Wilder, pas atyre luftimeve të ndara me trajnerin e ri, duke jetuar jetën vazhdimisht – dhe nëse do të hidhen përsëri në ring me Wladimir Klitschko tani, mendoj se ai me siguri do të kishte rrëzuar Klitschkon”.

“Ky Tyson Fury i ri mund ta kishte bërë këtë. Unë definitivisht mendoj kështu”.

“Mendoj se duke hyrë në luftë me Klitschkon, ai nuk kishte përvojë të mjaftueshme. Ai nuk e kishte lidhjen lart e poshtë që ai kishte me Deontay Wilder”.

“Tani ai e ka këtë lidhje. Ai është përmirësuar në këtë rast. Ai është i kalitur, ai është i kushtëzuar. Ai është një njeri tani”, përfundoi Haye.

Fury mahniti botën e boksit në vitin 2015 kur ai mposhti Klitschkon në Gjermani me vendim unanim dhe fitoi titujt WBA (Super), IBF, WBO, IBO.