iPhone 12 dhe 12 Pro janë thuajse identik nga brendësia – konfirmon iFixit

Pas një transmetimi të drejtpërdrejtë në kanalin e tij të YouTube të premten, iFixit publikoi një video ku tregohej dallimi ose ngjashmëritë e plota të iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro. Dhe, ajo konfirmon atë që ne tashmë e dinim: Të dy telefonët janë pothuajse saktësisht të njëjtë nga brenda dhe nga jashtë.

iPhone 12 dhe 12 Pro që të dy kanë ekranet 6.1 inç Super Retina XDR.

Përveç mburojave të kamerës, është e vështirë të thuash një ndryshim tjetër midis telefonave nën kapak.

iFixit thekson se këta telefona janë në të vërtetë aq të ngjashëm në paraqitjen, saqë në atë vend ku 12 Pro ka një sensor shtesë të kamerës dhe skaner LiDar, iPhone 12 paketon një ndarës plastik, transmeton Telegrafi.

Në rast se nuk jeni të njohur me formacionin e ri, iPhone 12 përfshin një modul të kamerës dyfishe (një kënd me gjerësi 12 megapikselë dhe një kënd ultra të gjerë 12 megapikselë) ndërsa 12 Pro ka një konfigurim të trefishtë të kamerës me një shtesë lente telefoto prej 12 megapikselë.

Sa për ngjashmëritë e tjera midis iPhone 12 dhe 12 Pro, tregon se përveç disa numrave serial, të dy telefonat kanë formë praktikisht identike. Për më tepër, të dy telefonat shfaqin të njëjtën Face ID, dhe moduli i blicit.

Por edhe bateria është e ngjashme. Të dy, iPhone 12 dhe 12 Pro kanë të njëjtën bateri 2,815mAh, e cila është më e vogël se 3,110mAh në iPhone 11 dhe 3,046mAh bateri në 11 Pro.

Apple pretendon se çipi i ri A14 Bionic supozohet se do të ndihmojë për të kompensuar atë. /Telegrafi/