Grupi militant, Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmet vetërasëse ndaj disa pikave të kontrollit në Bagdad dhe në jug të Irakut, transmeton REL.

Nga këto sulme janë vrarë të paktën 35 persona dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë, kanë thënë zyrtarët.

Sulmet që ndodhën të shtunën në mbrëmje, erdhën teksa forcat irakiane janë duke zhvilluar një operacion masiv në Mosul, me qëllim që të largojnë ekstremistët nga qyteti i dytë më i madh në vend.

Në Bagdad, një sulm me makinë bombë ka goditur pikat e kontrollit në zonën Abu Dsheer, ku janë vrarë 24 persona dhe janë plagosur 20 të tjerë.

Ndërkaq në jug të Irakut, sulmuesit vetëvrasës po ashtu kanë sulmuar një pikë të kontrollit policor në periferi të qytetit Basra, duke vrarë 11 persona dhe plagosur 30 të tjerë.