Një nga shprehjet më të njohura është që një mollë në ditë dhe mjeku do qëndrojë larg jush. Molla është një nga frutat më të konsumuar në botë dhe e ka origjinën nga Azia Qendrore.

Molla përmban sasi të madhe të Vitaminës A, Vitaminës B1, Vitaminës B2, Vitaminës B6 dhe acid folik.

E ëmbël, por edhe e thartë, mollët konsiderohen si fruti që ndihmon për zhvillimin e sistemit imunitar. Gjithashtu, mollët përmbajnë sasi të vogël të mineraleve si kaliumi, fosfori, kalciumi dhe kaliumi, shkruan arbresh.info.

Kaliumi është kompetent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve trupore të trupit dhe ndihmon për të kontrolluar normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Por, për më shumë, kuptoni përmes kësaj liste 16 arsyet pse duhet të hani një mollë në ditë:

Zvogëlon kolesterolin

Parandalon sëmundjen e Alzheimerit

Parandalon sëmundjen e diabetit

Parandalon kancerin e zorrëve

Rrit sistemin imunitar

Parandalon sëmundjet e syve

I jep shkëlqim lëkurës suaj

Mbron dhëmbët tuaj

Zbardh dhe i mban dhëmbët e shëndetshëm

Parandalon sëmundjet e frymarrjes

Parandalon sëmundjen e Parkinsonit

Mban nën kontroll tensionin e lartë të gjakut

Ju ndihmon të humbni kilogramët e tëpërt

Mbron eshtrat

Është frut i mirë për trurin tuaj

Trajton aneminë

Një mollë në ditë dhe shëndetin e keni në dorën tuaj dhe jo në dorën e mjekut!