Kabul – Dy shpërthime pranë parlamentit afgan, 22 të vdekur, 70 të plagosur

Të paktën 22 persona janë vrarë dhe 70 të tjerë janë plagosur nga dy shpërthime pranë Parlamentit afgan në Kabul.

Sipas burimeve zyrtare, shpërthimet ndodhën në orët e mesditës, kur edhe stafi i parlamentit ishte duke u larguar nga godina.

Shumica e viktimave thuhet se janë civilë, dukë përfshirë edhe pjesëtarë të stafit të parlamentit.

BBC shkruan se bëhet fjalë për një vetërasës i cili kishte një bombë në këmbë dhe u pasua edhe nga një shpërthim tjetër.

Disa minuta pas shpërthimit një zëdhënës i talebanëve tha se ky grup ka kryer sulmin, dhe kushte  synim anëtarët e agjencisë afgane të inteligjencës.

kabullkabul