Koronavirusi mbjell vdekjen në Itali, kthehet në Azi dhe kërcënon Afrikën me fatkeqësi

COVID-19 u përhap shpejt në të gjithë Evropën të dielën, veçanërisht në Itali, ku situata është ende tragjike, me valën e dytë që prek Azinë dhe të gjitha sytë përqendrohen në Afrikë.

“Qëndroni në shtëpi” dhe “mbyllni gjithçka” janë fjali që dëgjohen në të gjitha pjesët e botës për të mos lejuar që njerëzit të mblidhen dhe të bëjnë kontakte pasi infeksioni koronavirus përhapet me shpejtësi dhe situata në Itali është e frikshme.

900 milionë njerëz duhet të qëndrojnë në shtëpi

Nga Wuhan, Kinë, ku filloi të përhapet epidemia, në New York, më shumë se 900 milionë njerëz duhet të qëndrojnë në shtëpi për të mos u infektuar nga një virus që ka infektuar tashmë mbi 300,000 njerëz në botë, gjysma e tyre në Evropë.

Mbi13,000 njerëz kanë vdekur, më shumë se 7.500 në Evropë. Italia, vendi më i goditur, me 4,825 të vdekur, po përjeton një situatë nga të gjithë të tjerët nga frika, pasi duket se në disa prej provincave të saj sëmundja është jashtë kontrollit dhe spitalet janë të mbushura me njerëz.

Spanja regjistron 400 të vdekur të rinj

Spanja, vendi i dytë i goditur më së shumti, regjistron gati 400 vdekje të reja brenda 24 orëve (+ 30 për qind), duke e çuar numrin e tyre në 1.720. Një spital i madh është ngritur në Madrid dhe qeveria ka kërkuar një zgjatje të karantinës deri më 11 prill.

Në Francë, ku numri i të vdekurve u rrit 20 për qind (në 562), “vala ka mbërritur”, tha presidenti Emmanuel Macron pasi ai përgatiste qytetarët për të zgjatur karantinën.

Në Britaninë fqinje, kryeministri Boris Johnson sot urdhëroi mbylljen e shkollave, bareve, kinemave dhe palestrave para fundjavës, por asnjë karantinë e përgjithshme nuk u fut.

Bomba e ndezjes së vonë ka gjithashtu një anë ekonomike: për të ndihmuar ekonominë që sektorët e tërë kanë ngecur, duke përshkruar krizën sociale, SHBA është duke u përgatitur të japë kredinë e drejtpërdrejtë të bankës qendrore për bizneset. Dhe me një 4 trilionë dollarë të paparë, që është një e pesta e pasurisë vjetore të prodhuar nga ekonomia amerikane.

Karantinat gjithashtu në Amerikën Latine

Ndërsa rreth 30 për qind e popullsisë është në karantinë në Shtetet e Bashkuara, Amerika Latine ka vendosur të shkojë në të njëjtën rrugë: pas Venezuelës, Argjentinës dhe Salvadorit, Bolivia vendosi një karantinë sot dhe Kili shpalli shtetrrethim brenda natës.

Brazili, vendi më i goditur në atë pjesë të botës (1,128 të infektuar, 18 prej të cilëve kanë vdekur) me një popullsi prej 210 milionë, nuk po përgjigjet ndaj masave më të rrepta. Edhe pse presidenti Jair Bolsonaro po zvogëlon vazhdimisht ashpërsinë e epidemisë, qeveritarët e São Paulo dhe Rio de Janeiro po prezantojnë masa kufizuese.

A po vjen vala e dytë e epidemisë në Azi?

Pyetja e madhe është nëse po prek Azinë, ku më shumë se 95,000 janë të infektuar, vala e dytë e epidemisë. Ndërsa numri i të infektuarve në Kinë po bie vazhdimisht, pati 46 raste të reja sot. Nga këto, 45 janë “të importuara”, por kjo tregon se shpërthimi nuk mbrohet nga përsëritja e sëmundjeve.

Në Tajlandë, ku u raportuan sot 188 të porsaardhurit, rritja më e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë, po bëhen kërkesa për të shpallur një karantinë të përgjithshme në Bangkok, një qytet me më shumë se 10 milion banorë.

Miliona banorë të Indisë sot vendosën një shtetrrethimi në baza vullnetare në vend me një popullsi prej 1.3 miliard, me 320 njerëz të prekur.

A do të vuajë edhe Afrika, e cila dukej sikur ishte kursyer deri më tani?

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka shprehur vazhdimisht shqetësim për përhapjen e një pandemie në kontinentin afrikan, ku sistemet shëndetësore kanë probleme financiare.

“Le të jemi përgjegjës. Të gjithë do të vdesim dhe do të përfundojmë në ferr!”, tha zëdhënësi i qeverisë së Zimbabvesë Nick Mangwana ndërsa besimtarët u mblodhën në kisha sot, pavarësisht ndalimit për t’u mbledhur më shumë se 100 njerëz.

Në Lagos, një qytet me 20 milion banorë, policia po mundohej të parandalojë besimtarët të hyjnë në kishat që janë gjithmonë plot.

Sot, askush nuk ishte në gjendje të hynte ose të largohej nga Ruanda dhe banorët ishin në shtëpi për të parandaluar përhapjen e epidemisë së koronavirusit, masa më drastike e futur në Afrikën Sub-Sahariane, në një pjesë të botës që ka një sistem të dobët shëndetësor dhe po rritet vazhdimisht, transmeton Telegrafi.

Nga Burkina Faso në Afrikën Perëndimore në ishullin e Mauricius në brigjet lindore, qeveritë kanë ndaluar tubimet publike dhe shkollat e mbyllura, kishat, xhamitë, restorantet, baret dhe aeroportet.

Uganda dhe Eritrea bashkohen në listën e vendeve afrikane që raportojnë rastet e para të konfirmuara të Covid-19 gjatë fundjavës. Tanzania, Etiopia, Mauricius dhe Kenia kanë raportuar sëmundje të reja.

Kenia, e cila regjistroi 8 raste të reja të dielën (15 gjithsej), njoftoi se kishte anuluar të gjitha fluturimet ndërkombëtare përveç ngarkesave.

Më shumë se një mijë të infektuar me koronavirus janë raportuar në Afrikën nën-Sahariane.

1.1 milion teste për virusin, gjashtë milionë maska dhe 60,000 kostume mbrojtëse arritën në Etiopi të dielën si një dhurim nga miliarderi kinez Jack Ma.

Algjeria raportoi të dielën 62 raste të reja me Covid-19 dhe 201 njerëz janë infektuar në vend deri më tani.

SHPËRNDAJE