Juventus mund të detyrohet të shesë Cristiano Ronaldo për shkak të ndikimit në financat e tyre nga kriza e koronavirusit.

Ekziston një shqetësim i madh për ndikimin ekonomik afatgjatë të pandemisë, dhe gazeta italiane Il Messaggero raporton se Juventus mund të mos jetë në gjendje të paguajë kontratën e Ronaldos edhe kur futbolli kthehet në normalitet.

Ronaldo ka pranuar të heqë dorë nga paga e katër muajve për të ndihmuar financat e klubit, siç kanë bërë edhe shokët e tij të Juventusit, së bashku me menaxherin Maurizio Sarri, transmeton lajmi.net.

Ata kanë rënë dakord për një ulje të pagës të barabartë për pagesat mujore të marsit, prillit, majit dhe qershorit, të cilat vendosën të kursejnë klubin rreth 80 milionë funte.

Por paga e madhe e Ronaldos prej 500 mijë funte në javë – kontrata e tij vlen mbi 27 milionë funte në vit – mund të dëshmojë shumë për Juventusin edhe kur të kthehen flukset e të ardhurave.

Megjithatë, mbetet të gjithë se çfarë hapa do të ndërmarrë ‘Zonja e Vjetër’ për t’i ikur më të keqes. /Lajmi.net/