Hendbollistet maqedonase ishin pranë një befasie në Zlin, ndaj Çekisë, por në Shkup sollën barazimin 24-24, që e çon sërish kombëtaren tonë në epërsi, në play-off për Botërorin 2023. Kire Lazarov pa mëshirë e udhëhoqi kombëtaren e Maqedonisë në një episod të ri të suksesshëm, dhe nga Video Lottery Casinos Austria besojmë se ambasadori ynë i markës do të bëjë më të mirën në ndeshjen e kthimit, të dielën në sallën “Boris Trajkovski”, Maqedoni për të arritur një vlerë të vlefshme. fitoren.

Pas ndeshjes, Lazarov tha se mund të kishim bërë shumë më tepër, duke pasur parasysh se Maqedonia priste me shtatë pikë (17-10), por në fund duhet të kënaqemi me një barazim jashtë fushe. Republika Çeke është një kombëtare cilësore, e cila në kampionatin e këtij janari luajti barazim me kampionen e Evropës, Suedinë dhe ndoshta është mirë që hendbollistet maqedonas u zgjuan, përkujtues se duhet të mbajmë fokusin edhe për 60 minuta. , në ndeshjen e kthimit në Shkup.

Pas një nate pa gjumë, Casinos Austria i tha Videolotaria se do të jetë vendimtare për hendbollistet se si do ta trajtojnë ndeshjen nga pikëpamja psikologjike.

“Kemi luajtur një ndeshje cilësore ndaj një kundërshtari të rëndë si mysafir. Unë ende mbaj qëndrimin se Republika Çeke është një ekip që meriton frikë. Çdo relaksim dhe defokusim mund të na çojë në probleme të dielën me një ekip të tillë. Përgatitja psikologjike për ndeshjen do të jetë jashtëzakonisht e rëndësishme. Kolektiviteti duhet të na zbukurojë të dielën nëse duam një rezultat pozitiv. Pres një ndeshje më të vështirë tani se në Zlin. Jam optimist, por edhe shumë i kujdesshëm duke pasur parasysh cilësinë e çekëve”, tha Lazarov.

Në çdo ndeshje ai tregon se mosha nuk është pengesë për profesionalizëm dhe dëshirë, ndaj më pak se një muaj deri në 42-vjetorin e tij ishte një kërcënim i vazhdueshëm për çekët, duke shënuar katër gola në ndeshjen e parë. Nuk do të jetë shumë ndryshe edhe në Shkup, të dielën, me vërejtjen se gjithçka do të ndodhë para mijëra tifozëve maqedonas. Në media u spekulua se kjo mund të jetë ndeshja e tij e fundit në fanellën e Maqedonisë, por Lazarov nuk dëshiron të vendoset përballë kombëtares dhe ta largojë atë nga fokusi në momentet kur qëllimi është ndryshe dhe i qartë – renditje. në Kupën e Botës.

“Me këtë përpiqem të mos e rëndoj fare veten. Fitorja të dielën është më e rëndësishme se njohja dhe merita individuale. E kam thënë një herë që do të ketë kohë për gjëra të tilla. “Përpiqem të fokusohem në gjënë më të rëndësishme – kualifikimin e Maqedonisë në Kupën e Botës”, shtoi Lazarov.

Hendbollistet maqedonas janë krenaria e publikut tonë sportiv për më shumë se një dekadë, ndonëse emrat dhe gjeneratat po ndryshojnë. Me angazhimin dhe përkushtimin e tyre dhe të udhëhequr nga ambasadori i markës së Videolotaria Cassinos Austria, Kire Lazarov, besojmë se ata kanë potencialin për të kapërcyer çdo pengesë.

#LuajPërArgëtim #LuajMe Përgjegjësi