Një naturopate ka zbuluar shenjat treguese që duhet të keni kujdes pasi mund të jeni duke vuajtur nga lodhja mbiveshkore. Këto shenja treguese mund të përfshijnë shqetësimet e gjumit, lodhjen kronike, dhimbjet e trupit dhe dëshirat për sheqer ose kripë.

Georga Holt, nga Melburni, tha se lodhja mbiveshkore ndodh kur gjëndrat mbiveshkore janë të mbingarkuara me punë gjatë stresit dhe lodhjes afatgjatë, gjë që mund të çojë në çekuilibër hormonal.

Gjëndrat mbiveshkore, të cilat gjenden në majë të secilës veshkë, janë përgjegjëse për prodhimin e hormoneve thelbësore duke përfshirë kortizolin (stresin), adrenalinën dhe hormonet seksuale.

Sidoqoftë, kur trupat tanë përballen me stres afatgjatë, veshkat tona “digjen” sepse vazhdimisht lëshojnë më shumë kortizol për të vazhduar me nevojat e trupit.

“Prodhimi i reduktuar i këtyre hormoneve (veçanërisht kortizolit) mund të ndërhyjë negativisht në aftësinë e trupit për të përballuar stresin, duke shkaktuar lodhje dhe duke i bërë detyrat normale të përditshme të pamundura,” tha ajo për blogun “The Beauty Chef”.

“Zakonisht është diçka që një individ ka përjetuar për një periudhë më të gjatë kohore dhe e paraqet si jo vetëm rraskapitje mendore, por edhe rraskapitje fizike.”

Georga Holt tha se simptomat e zakonshme të lodhjes mbiveshkore mund të përfshijnë mungesën e energjisë, lodhjen e trupit, vështirësinë për t’u çlodhur, mungesën e përqendrimit dhe kujtesës, humorin e ulët, ankthin, nervozizmin dhe shtimin e peshës.

Georga tha se ka ndryshime të thjeshta të dietës dhe stilit të jetesës që do të ndihmojnë trupin tuaj të shërohet – përfshirë ngrënien e proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve në çdo vakt.

Ajo shpjegoi sesi ngrënia e një vakti të balancuar mirë me makronutrientë do t’ju ​​sigurojë që të qëndroni me energji për më gjatë dhe të stabilizoni nivelin e sheqerit në gjak.

Sigurohuni që trupi juaj të qëndrojë i hidratuar me ujë dhe ulja e konsumit të kafeinës janë disa mënyra të tjera të thjeshta për të rritur shëndetin tuaj mbiveshkor.

Magnezi dhe vitaminat B janë shtesa të shkëlqyera për rregullimin e prodhimit të kortizolit dhe menaxhimin e stresit, shpjegoi ajo. Georga tha se të flini shtatë deri në tetë orë çdo natë do të ndihmojë veshkat për tu riparuar dhe rigjeneruar.

“Gjumi gjithashtu rregullon nivelet tona të kortizolit, i cili është i rëndësishëm për ata që po përjetojnë një sasi më të lartë të stresit të ditës,” shpjegoi ajo.

Përpiquni të shmangni ekranin të paktën një orë para gjumit.

“Kur kalojmë kohë para ekranit deri vonë, ka aftësinë të rrisë nivelet e kortizolit në trup duke na lënë të lodhur dhe të paaftë për të fjetur,” tha Georga. /