Një tërmet 7.3 të Rihterit, e ka goditur qytetin e Fukushima në Japoni. Autoritetet Japoneze tani janë në pritje të cunamit ku kanë evakuuar civilët të cilët jetonin në zonat për rreth bregdetit, transmeton Indeksonline.

Televizioni RT ka transmetuar te dhënat e Institutit amerikane të Gjeologjisë se tërmeti ka qenë rreth 67 kilimetra në verilindje nga Ivakia, në thellës prej 10 kilometrash, kurse TASS njofton se është goditur prefektura e Fukushimas dhe të dhënat për lëvizjen e cunameve.