Ditët e të nxehtit afrikan pritet të rikthehen sërish. Sinoptikanët parashikojnë që dita e sotme si edhe fundjava sjellin mot të kthjellet dhe rritje të ndjeshme të temperaturave duke kulmuar ditën e diele deri në 37 gradë Celcius.

Sipas ”Meteoalb”: Java e pare e gushtit sjell të nxehtin afrikan dhe temperatura mbi 40 gradë C.