Pas reagimit të Presidenti rus Vladimir Putin ka ardhur dhe reagimi nga pala tjetër e përfshirë në ngjarje Turqia. Përmes një deklarate ministrja e Jashtme turke ka theksuar se qeveria turke nuk do të lejojë që ky akt të dëmtojë miqësinë midis Moskës dhe Kremlinit.

“Qeveria turke nuk do të lejojë që vrasja e ambasadorit rus të dëmtojë miqësinë mes Ankarasë dhe Moskës.Ne nuk do të lejojmë këtë sulm të hedhë një hije mbi miqësinë mes Turqisë dhe Rusisë.”-thuhet në deklaratën e Turqisë.