Pas 20 vitesh me shumë tituj, Blerim Dzemaili i thotë lamtumirë futbollit profesionist në moshën 37-vjeçare në fund të sezonit.

Me një video tre minutëshe që FCZ publikon në kanalet e saj, ikona e FCZ Blerim Dzemaili njofton pensionimin në fund të sezonit.

Dzemaili fitoi tre tituj kampion dhe një kupë me FC Zurich,

Dy tituj kupe me Napolin, kampioni dhe Kupa dhe Superkupa e Turqisë me Galatasaray, 69 paraqitje me Zvicrën me tre pjesëmarrje në Botëror dhe një pjesëmarrje në Kampionatin Evropian.