Sot në Turqi janë organizuar protesta për ndryshimet kushtetuese, të cilat u bënë edhe të dhunshme ku pati edhe ndërhyrje të policisë.

Sipas mediave turke, policia ka përdorur gazë lotsjellës dhe ujë me presion për të shpërndarë qindra njerëz të u mblodhën për të kundërshtuar ndryshimet kushtetuese, që do të ofrojmë zgjerim të pushtetit ekzekutiv për presidentin Rexhep Tajip Erdogan, transmeton lajmi.net.

Protestës i janë bashkuar edhe Partia Republikane Popullore, organizata jo qeveritare dhe shoqata e avokatëve.