Është e vërtetë që dietat nganjëherë mund t’ju shëndoshin, qoftë një dietë Atkins, dietë me detoksifikim apo vetëm shmangie nga karbohidratet.

Nutricionistja Sandra Amaodt nga Kalifornia, për revistën Healthista, ka treguar disa nga mënyrat se si obsesioni për të humbur peshë në fakt mund të na bëjë më të shëndoshë.

Truri juaj mendon se po vdisni urie.

Është një eksperiencë stresuese.

Nëse vazhdimisht numëroni kaloritë dhe në mënyrë konstante kërkoni ushqime që kanë nivel të ulët të karbohidrateve, kjo po që është një eksperiencë stresuese, shkruan tvklan, përcjellë Klan Kosova. Mirëpo stresi, është faktor që shkakton shtimin në peshë.

Metabolizmi nuk punon aq mirë.