Rusia po kërkon të “ngrijë” përkohësisht konfliktin në Ukrainë, në mënyrë që të “rigrupohet dhe më pas të nisë një ofensivë më të madhe”, tha të mërkurën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Duke folur në një ngjarje të organizuar nga Financial Times, Stoltenberg tha se qëllimi i Rusisë ishte “të përpiqet të ketë një lloj pushimi të shkurtër ose një ngrirje të shkurtër të konfliktit në mënyrë që Rusia të rimarrë trupat e saj, të rigrupohet dhe më pas të nisë një ofensivë më të madhe më vonë.

Sipas tij, tani Ukraina ka momentumin, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

Kujtojmë se Stoltenberg tha javën e kaluar se presidenti rus Vladimir Putin “po dështon në Ukrainë”.