10 vite Pavarësi, Kosovën e njeh edhe një tjetër shtet

Ndërsa duhen edhe 2 ditë që Kosova të festojë 10-vjetorin e Pavarësisë, shteti më i ri në Europë ka marrë një dhuratë para “ditëlindjes”,...

Përkujtohet rrëzimi i monumentit të diktatorit Hoxha

Veprimtarë e protagonistë të ngjarjeve të viteve 90, historianë e politikanë morën sot pjesë në një konferencë mbi 27 vjetorin e rrëzimit të monumentit...

Junker: Nuk kemi datë konkrete! Rama: E meritojmë rekomandimin e plotë dhe të pastër!

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker ka deklaruar të dielën në Tiranë se është impresionuar nga reformat e ndërmarra nga qeveria shqiptare, por...

Sonte nata më e ftohtë e vitit 2018

​Besim Aliu, parashikues i motit në Institutin Meteorologjik të Kosovës ka thënë se nata e sotme do të jetë më e ftohta e vitit...

Shiste diploma false, arrestohet

Në orët e para të mëngjesit të sotëm është arrestuar ish pronari i Universitetit “Kristal”, Ahmet Muça. Muça akuzohet për “falsifikim diplomash”. Ai ishte në hetim nga prokuroria...

Mlladiq apelon kundër dënimit të tij për gjenocid dhe krime lufte

Udhëheqësi ushtarak i forcave serbe gjatë luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë, Ratko Mlladiq, ka apeluar kundër dënimit për gjenocid dhe krime lufte. Mlladiq, i njohur...

Vetëvendosje: Aksioni në veri të Mitrovicës, skenar i lidhur ngusht me riaktualizimin e...

Mbi arrestimin e Marko Gjuriqit Qytetarët e Kosovës, të shqetësuar e të ekzaltuar po ndjekin nëpërmjet mediave ngjarjet e fundit në Mitrovicë. Më të shqetësuarit...

Kosova sot si Shqipëria para 100 viteve: “Më tepër po e vrasin shqiptarët, se...

Opinionisti nga Shqipëria, Roland Gjoni vlerëson se ajo që i ka ndodhur Shqipërisë para 100 viteve në fillimet e themelimit të saj, sot po...

Albin Kurti sulmon ashpër Ramën për taksën e ‘Rrugës së Kombit’ (Video)

Taksa për ‘Rrugën e Kmobit’ nuk ka hasur vetëm në kundërshtinë e shqiptarëve të Shqipërisë dhe opozitës, por edhe nga politika kosovare. Kreu i Vetëvendosjes,...

Garë armatimi në Ballkan, Kroacia e Serbia blejnë avionë të rinj

Kroacia po blen 12 avionë të rinj luftarakë “F16” nga Izraeli për miliona euro. Serbia është duke marrë avionë të rinj nga Rusia. Kroacia kërkoi...