13 C
Skopje
E mërkurë, 27 Maj, 2020
Ballina Teknologji

Teknologji

Itali, frikë nga falimentimet

Bergamo është prekur nga pandemia si asnjë qytet tjetër. Ndërmarrjet u mbyllën me javë të tëra, por banorët shohin drejt së ardhmes dhe shpresojnë...

YouTube largon nga platforma e saj disa kanale të propagandës ruse

YouTube ka hequr nga platforma kanalet ruse “Anna News”, “News-Front” dhe “Crimea 24”. Sipas ms.detector.media. Mësohet se këto kanale ruse janë fshirë pas raportimit se...

Shqipëria i hap rrugën lejimit të monedhës virtuale, zbatimi fillon më 1 shtator

I hapet rruga emetimit të monedhave virtuale edhe në Shqipëri. Komisioni i Ekonomisë ka miratuar projektligjin për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e...

Pse u bë më i famshëm TikTok gjatë karantinës?

Shumë nga ne nuk e kishin menduar se do t’i bashkoheshin aplikacionit TikTok, por me miliona përdorues i janë shtuar rrjetit social më të...

Kryeministri jep lajmin e mire: Nga kjo datë rifillojnë fluturimet

Gjatë takimit qe pati me anëtarët e Komitetit të Ekspertëve, kryeministri Edi Rama deklaroi se qeveria synon të lejojë rifillimin e fluturimeve nga data...

Facebook ndryshon përsëri, zbuloni çfarë risie ka sjellë

Facebook ka bërë ndryshime të reja për opsionin video call në WhatsApp, Messenger dhe aplikacionin e tij kryesor, pas kërkesës së shtuar për to...

Nga shkaktimi i sëmundjeve, tek alienët dhe teoritë konspirative: E vërteta e rrjetit 5G

Disa mendojnë se ajo shkakton sëmundjet e reja në botë, por nuk ka as edhe një studim shkencor që e provon këtë. Dhe tani,...

SpaceX lançon 60 satelitë për qasje në internet

Kompania hapësinore me bazë në SHBA “SpaceX” ka lançuar 60 satelitë për qasje në internet, transmeton Anadolu Agency (AA). Në llogarinë e saj në Twitter,...

Polakët e bëjnë Mercedesin “prej druri”

POLAKËT E BËJNË MERCEDESIN ‘PREJ DRURI’ Kompania polake Carlex, ridizajnoi Mercedes G-Class dhe rezultati për ta thënë më butë, nuk është për të gjithë. Brendësia...

Më Të Lexuara

Lavdërim paturpësisë

Arbër Çeliku Hapësira jonë vepruese tashmë karakterizohet nga mungesa e njërës ndër vetitë më elementare njerëzore, që është TURPI. Si rrjedhojë, paturpësia është kthyer në...

Andonovski: Agjencia për Programe Evropiane Arsimore dhe Lëvizshmëri ka parregullsi gjatë punës

VMRO-DPMNE në disa raste gjatë vitit të kaluar zbuloi se ka parregullsi në punën e Agjencisë Nacionale për Programe Evropiane Arsimore dhe Lëvizshmëri, e...

Çanta “Luj Viton” (nuk) ishte kthyer tek Jordan Kamçev

Fotografia e çantës “Luj Viton”, nga lënda “Reket”, në shtëpinë e prindërve të të akuzuarit Bojan Jovanovski – Boki 13, sot në Gjykatën Penale...

Lojtarët e Fc Prishtinës dalin negativë në testin për Covid-19

Skuadrat e Superligës së Kosovës në futboll po vazhdojnë të kryejnë testimet për Covid-19. Shumë prej tyre e kanë kryer këtë testim, ndërsa rezultatet për...

Komisioni për sëmundje ngjitëse demanton se ka sjellë vendim për lehtësim të plotë të masave

Komisioni për sëmundje ngjitëse i demanton informatat të cilat janë plasuar sot në disa mediume të caktuara se në takimin e mëngjesit është sjellë...

Për një javë janë ndarë ndihma për 360 persona në rrezik social

Për një javë, nga e hëna e kaluar deri dje, vullnetarët e organizatës komunale të Kryqit të Kuq dërgoi pako me ushqim dhe produkte...