E shtunë, 8 Gusht, 2020
18 C
Skopje
Ballina Teknologji

Teknologji

NASA lëshon robotët në Mars

Shkencëtarët mendojnë se Marsi dikur mund të ketë qenë i banueshëm ndaj mund të popullohet edhe nga njerëzit në të ardhmen. Këto hipoteza të...

Strategjia që shpëtoi kompaninë Apple nga falimentimi

Vetëm një pyetje e Steve Jobs e bëri kompaninë Apple të ngjitej nga falimentimi në 1 miliard dollarë fitime.Jobs ishte kthyer në Apple për...

Snapchat po teston një veçori të re

Kompania ka bërë një marrëveshje me disa partnerë të industrisë së muzikës, duke përfshirë Warner Music Group, Warner Chappell, Universal Music Publishing Group, anëtarët...

Microsoft vazhdon bisedimet për blerje të TikTok-ut në SHBA

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të aplikacionit kinez, TikTok në...

Aplikacioni i famshëm Tik Tok ndalohet edhe në Amerikë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka paralajmëruar se do ta ndalojë aplikacionin kinez TikTok në SHBA, shkruan BBC, përcjellë KultPlus. Ai i ka thënë gazetarëve...

I mori pasurinë bosit të Amazon, ish-gruaja bën gjestin e madh (Foto)

MacKenzie Scott, dikur MacKenzie Bezos, tashmë ka dhuruar afro 1.7 miliardë dollarë të pasurisë së saj për një sërë organizatash bamirëse, pasi u zotua...

Huawei tejkaloi Samsungun me shitje të smartfonëve

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i smartfonëve në botë,...

Aplikacioni për përcjelljen e simptomave zbulon gjashtë lloje të COVID-19

Shkencëtarët britanikë kanë analizuar të dhënat nga një aplikacion për gjurmimin e simptomave të COVID-19 dhe kanë zbuluar se ekzistojnë gjashtë lloje të sëmundjes,...

Pandemia e koronavirusit nuk e ndalon Snapchat

Rritja e numrit të përdoruesve për shkak të izolimit të koronavirusit u venit më shpejt sesa kishin menduar të gjithë. Pandemia e koronavirusit nuk e...

Më Të Lexuara

Shqipëria pengon 370 kilogram marihuanë të futet në Maqedoninë e Veriut

Në pikën kufitare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, policia shqiptare ka ndaluar një dërgesë masive me marihuanë që të futet në Maqedoni. “Droga është...

Përvjetori i vërshimeve në Hasanbeg, tmerr dhe frikë për vërshime të reja

“6 gushti është datë e hidhur, për banorët e Hasanbegut. Janë bërë 4 vite nga ngjarjet tragjike në këtë vend, ku humbën jetën 22...

​Zbulohet pika e dobët e coronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër...

Shokuese, paketon burrin e vdekur në valixhe, ndalohet gruaja në aeroportin e Mynihut

Një grua dhe vajza e saj janë ndaluar në aeroportin e Mynihut, pasi disa oficerë gjetën skeletin e një burri të vdekur në valixhen...

Studimi, COVID-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

Coronavirusi mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore. Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në...

Selimi: Hashim Thaçi më dërgoi porosi që të mos flasë në Speciale, e vet foli katër ditë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka folur për Gjykatën Speciale dhe intervistwn e Presidentit Thaçi. Selimi në “Debat Plus” me Ermal...