E shtunë, 8 Gusht, 2020
18 C
Skopje
Ballina Lajme

Lajme

200 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1.828 teste, ndërsa janë regjistruar 200 raste të reja me COVID-19, njofton...

Maqedoni: Pasojat nga rikthimi i karantinës dhe kufizimeve tjera

Respektimi i masave për mbrojtje nga koronavirusi i ri, që shkakton sëmundjen COVID-19 dhe jo rikthimi i masave kufizuese, është mënyra e vetme për...

Zaev: Afrime ka, por marrëveshje paraprake në mes LSDM-së dhe BDI-së nuk ka

Ende nuk ka marrëveshje paraprake midis LSDM-së dhe BDI-së për shumicën në Kuvend dhe një qeveri të ardhshme. Pas takimit të djeshëm ndërmjet Nikollovskit...

Virologët gjermanë këshillojnë: Nxënësit me maska në fytyrë edhe gjatë orëve mësimore

Virologët kryesorë të Gjermanisë kanë thënë se vendosja e maskës në fytyrë në shkolla duhet të bëhet e detyrueshme, përfshirë gjatë orëve të mësimit,...

PDK: Prezenca e xhandarmërisë serbe në Karaçevë, kërcënim i hapur dhe cenim i sovranitetit të Kosovës

Partia Demokratike e Kosovës ka dënuar ashpër prezencën e ushtrisë serbe në territorin e Kosovës. “Ky veprim i toleruar nga Qeveria e Kosovës dhe KFOR...

Zeka : Nëse e bëni Naser Zyberin kryeministër i keni 12 votat tona, në të kundërtën OPOZITË!

Nga Zeqirja Ibrahimi Vetë e shkelën parimin "fituesi me fituesin", e prishën lojën e zgjedhjeve lokale pikërisht përmes partive maqedonase, e shtrembëruan dhe vodhën vullnetin...

LSDM: Qeveria e re do të luftojë krimin dhe korrupsionin

LSDM po zhvillon negociata serioze për të formuar një qeveri me një mandat të plotë katër vjeçar, i cili do të sigurojë pastrimin e...

Bislimovski: Nëse EVN, MEPSO dhe ELEM tërheqin kërkesën për rritjen e çmimit të energjisë elektrike, do ta tërheq edhe KRRE

Nëse EVN, MEPSO dhe ELEM tërheqin kërkesat për çmime më të larta të energjisë elektrike, atëherë Komisioni Rregullator për Energjetikë do të tërheqë vendimin...

Në BE pesë, në Maqedoni 4.2 shtretër spitalorë në 1.000 banorë

Në nivelin e BE-së, ka mesatarisht pesë shtretër spitalore për 1.000 banorë. Më shumë kanë Gjermania dhe Bullgaria me mbi shtatë, ndërsa më pak...

Më Të Lexuara

Shqipëria pengon 370 kilogram marihuanë të futet në Maqedoninë e Veriut

Në pikën kufitare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, policia shqiptare ka ndaluar një dërgesë masive me marihuanë që të futet në Maqedoni. “Droga është...

Përvjetori i vërshimeve në Hasanbeg, tmerr dhe frikë për vërshime të reja

“6 gushti është datë e hidhur, për banorët e Hasanbegut. Janë bërë 4 vite nga ngjarjet tragjike në këtë vend, ku humbën jetën 22...

​Zbulohet pika e dobët e coronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër...

Shokuese, paketon burrin e vdekur në valixhe, ndalohet gruaja në aeroportin e Mynihut

Një grua dhe vajza e saj janë ndaluar në aeroportin e Mynihut, pasi disa oficerë gjetën skeletin e një burri të vdekur në valixhen...

Studimi, COVID-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

Coronavirusi mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore. Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në...

Selimi: Hashim Thaçi më dërgoi porosi që të mos flasë në Speciale, e vet foli katër ditë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka folur për Gjykatën Speciale dhe intervistwn e Presidentit Thaçi. Selimi në “Debat Plus” me Ermal...