E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
6 C
Skopje
Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

Çfarë ndodh nëse një i sëmurë me astmë preket nga virusi korona?

Njerëzit me astmë janë mësuar me ftohjet sezonale dhe me gripin, që përkeqësojnë gjendjen e tyre dhe shkaktojnë kollitje. Meqë virusi korona sulmon sistemin...

Covid-19, i rrezikshëm për të sëmurët e zemrës

Në Maqedoni në dekadën e fundit ka ulje të vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare. Kjo u bë e ditur nga Instituti i Shëndetit Publik në...

Po të jeni 40 vjeç e sipër përdoreni kështu uthullën e mollës dhe do shpëtoni nga një problem aq i madh

Zgjidhni njërën ndër tri recetat e forta dhe lehtësoni dhembjet e padurueshme Nëse vuani nga dhe mbjet e nyjave, e dini shumë mirë që...

Është drithë, perime e gjelbër, pemë… është hikërrori, ilaç për gjithçka

Hikërrori është një ushqim i shijshëm dhe shumë i shëndetshëm, që duhet ta konsumojmë sa më shpesh. Në kuzhinë është konsideruar si lloj i...

Boronica ndihmon trurin dhe zemrën, mbron sytë dhe lëkurën

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes sonë. Boronica ndihmon...

Rrathët e syve, në gjendje kritike? Tri mënyra natyrale për t’i zhdukur

Rrathët e syve nuk janë asnjëherë tërheqës dhe gjithmonë të shtojnë lodhjen apo pamjen prej të sëmure Çdo grua vuan nga rrathët e zinj të...

Truk për të cilin betohen edhe dermatologët: Bëjeni këtë pesë minuta në ditë dhe nuk do të keni asnjë rrudhë në fytyrë!

Në treg ekziston një zgjedhje tepër e madhe e kremrave, serumeve dhe preparateve për rinim, por asnjë nuk mund të krahasohet me masazhin e...

7 arsyet pse zgjohemi të lodhur

Të gjithë e njohim këtë ndjenjë: edhe pse mund të kemi fjetur më shumë se 8 orë, sërish jemi të pangopur me gjumë Shpesh fajësojmë...

Katër mënyrat se si të ruhen diabetistët nga Covid19

Është shumë e rëndësishme që pacientët me diabet të jenë çdoherë në kontakt me mjekun për menaxhimin dhe kontrollimin e sheqerit në gjak. Për t’u...

Më Të Lexuara

Podujeve e Mitrovicë, votohet për kryetarët e rinj

Më 29 nëntor, qytetarët e dy komunave të Kosovës, Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut zgjedhin kryetarët e rinj. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve,...

​Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

Banorët shqiptarë të veriut të Mitrovicës kanë apeluar që bashkëkombasit e tyre të dalin në numër sa më të madh në zgjedhjet e jashtëzakonshme...

Filipçe: Qytetarët gjatë kësaj periudhe duhet maksimalisht të jenë të përgjegjshëm

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe gjatë vizitës së tij të djeshme në Prilep, tha se festat në shtëpi dhe grupimet ishin arsyeja kryesore që...

Masat e tashme në Maqedoni japin rezultate, nuk ka nevojë për kufizime të reja

Gjithsej 1.248 pacientë me coronavirus mjekohen nëpër spitalet e Shkupit të qyteteve tjera dhe se ka shtretër të lirë. Të gjitha repartet disponojnë vende...

Maqedonia e Veriut vazhdon negociatat me Bullgarinë

Bisedimet për tejkalimin e mospajtimeve me Bullgarinë vazhdojnë ditëve në vijim në nivel të grupeve punuese, e udhëhequr nga ministrat për punë të jashtme...

Reekeri i shkruan Zaevit: Ju inkurajojmë edhe juve edhe vendet e BE-së që të kërkoni zgjidhje të kontesteve jashtë eurointegrimit

“Ju inkurajojmë edhe juve, edhe vendet anëtare të Bashkimit Evropian që të vazhdoni të kërkoni zgjidhje për kontestet bilaterale jashtë procesit për integrim vendit...