E diel, 20 Shtator, 2020
13 C
Skopje
Ballina Kulturë

Kulturë

Poetja maqedone Lidija Dimkovska – laureate e çmimit“NAIM FRASHËRI”

  Poetja Lidija Dimkovska është fituese e çmimit të madh "Naim Frashëri", të Edicionit XXIV të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë "Ditët e Naimit". Ky është...

Shuarja e një aktori të madh: Kush ishte Adem Mikullovci, nga aktrimi në politikë

Adem Mikullovci (u lind në vitin 1939 në Vushtrri, Kosovë) bënë pjesë në plejadën e aktorëve të ish-Teatrit Popullor Krahinor i Kosovës( tashmë Teatrit...

Muzeu i Krujës destinacioni i rreth 20 mijë vizitorëve nga janari deri sot

Muzeu Historik dhe Etnografik i Krujës priti në muajt janar-shtator të këtij viti rreth 20 mijë vizitorë vendas e të huaj, të cilët kanë...

Miss Arbëreshë: Jam krenare që jam arbëreshe, që flas arbëreshë dhe që vesh me dashuri këtë kostum të mrekullueshëm

Në këtë edicion të XVI- që u zhvillua në Spexana (Spezzano Albanese) “Miss Arbëreshe”, u zgjodh 23 vjeçarja Francesca Ferrara. Në konkurs morën pjesë 18...

Restaurohet ikona “Shën Triadha me Shenjtorë” në Muzeun e Artit Mesjetar në Korçë

Ikona “Shën Triadha me Shenjtorë” në Muzeun e Artit Mesjetar Korçë është në proces restaurimi, për të nxjerrë në dritë vlerat e vërteta të...

Festivali i Këngës në RTSH do të mbahet në fundvit pavarësisht pandemisë

Edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në RTSH, pritet të mbahet edhe këtë fund-dhjetor. Lajmi është bërë i ditur nga vetë faqja zyrtare...

Arben Bala bëhet aktori i parë shqiptar me rol kryesorë në një serial ndërkombëtar

Është bërë pjesë e shumë filmave e serialeve të famshme, kryesisht në Norvegji. Aktori shqiptar, Arben Bala nuk i ka munguar as skenës shqiptare....

BESNIK RAMETI AVANCOHET NË DOKTOR TË HISTORISË

Teza e doktoraturës “Pozita e shqiptarëve e Shkupit me rrethinë gjatë viteve 1918-1941”, është temë e përgjithshme dhe brënda saj janë trajtuar tematika...

Teatri në Gostivar me premierë para publikut me shfaqjen “Koloneli zog”

Shtëpia më e re teatrore në Maqedoni, në skenën e madhe të Qendrës për kulturë KAÇKM dje premierë e dha shfaqjen “Koloneli zog” para...

Më Të Lexuara

Liga e Evropës: Shkëndija ia del me 10 lojtar, fiton kundër Botosani për të kaluar në raundin tjetër

Shkëndija ka shënuar një fitore me rëndësi të madhe. Skuadra shqiptare nga Maqedonia Veriore, Shkëndija ka shënuar fitore minimale në udhëtimin në Rumani, kundër Botosani. Golin...

Kusari: Është mëkat për vendin kush përfaqëson dhe mbron asetet e shtetit

Liqeni i Ujmanit është bërë shkak i përplasjes ndërmjet kryeministrit, Avdullah Hoti dhe deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila. Kjo e fundit tha se është...

Supper gol nga Ibraimi, Shkëndija në avantazh ndaj Botosanit në Rumani

Shkëndija ka kaluar në avantazh ndaj Botosanit me rezultat 0 me 1. Ibraimi ka shënuar në minutën e 3′ një super gol, PAS pak video...

Cakaj: Me Maqedoninë e Veriut kemi mision të përbashkët

Ministri i punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj ka qëndruar në vizitë zyrtare në Maqedoni ku është takuar me homologun e tij Bujar...

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për...

Gent Cakaj sot për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, sot (17 shtator) 2020 do të ketë takim bilateral me Ministrin...