E enjte, 4 Mars, 2021

Zv. Ministri i Kulturës e lë në shi Çun Lajçin! (Video)

0
Çun Lajçi i cili sot erdhi në Shkup për të shitur botimet e tij, nuk u mirëprit nga zv. Ministri i Kulturës, Sedat Sulejmani...

Rita Ora publikon pikturën me motive kombëtare me shqiponjën që mban dy flamujt

0
Artistët tanë shqiptarë që tashmë veç gëzojnë famë ndërkombëtare, nuk hezitojnë asnjëherë të shprehin krenarinë e tyre karshi kombit shqiptar, shkruan KultPlus. E fundit që...

Poetja maqedone Lidija Dimkovska – laureate e çmimit“NAIM FRASHËRI”

0
  Poetja Lidija Dimkovska është fituese e çmimit të madh "Naim Frashëri", të Edicionit XXIV të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë "Ditët e Naimit". Ky është...

Shuarja e një aktori të madh: Kush ishte Adem Mikullovci, nga aktrimi në politikë

0
Adem Mikullovci (u lind në vitin 1939 në Vushtrri, Kosovë) bënë pjesë në plejadën e aktorëve të ish-Teatrit Popullor Krahinor i Kosovës( tashmë Teatrit...

Muzeu i Krujës destinacioni i rreth 20 mijë vizitorëve nga janari deri sot

0
Muzeu Historik dhe Etnografik i Krujës priti në muajt janar-shtator të këtij viti rreth 20 mijë vizitorë vendas e të huaj, të cilët kanë...

Miss Arbëreshë: Jam krenare që jam arbëreshe, që flas arbëreshë dhe që vesh me...

0
Në këtë edicion të XVI- që u zhvillua në Spexana (Spezzano Albanese) “Miss Arbëreshe”, u zgjodh 23 vjeçarja Francesca Ferrara. Në konkurs morën pjesë 18...

Restaurohet ikona “Shën Triadha me Shenjtorë” në Muzeun e Artit Mesjetar në Korçë

0
Ikona “Shën Triadha me Shenjtorë” në Muzeun e Artit Mesjetar Korçë është në proces restaurimi, për të nxjerrë në dritë vlerat e vërteta të...

Festivali i Këngës në RTSH do të mbahet në fundvit pavarësisht pandemisë

0
Edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në RTSH, pritet të mbahet edhe këtë fund-dhjetor. Lajmi është bërë i ditur nga vetë faqja zyrtare...

Arben Bala bëhet aktori i parë shqiptar me rol kryesorë në një serial ndërkombëtar

0
Është bërë pjesë e shumë filmave e serialeve të famshme, kryesisht në Norvegji. Aktori shqiptar, Arben Bala nuk i ka munguar as skenës shqiptare....

BESNIK RAMETI AVANCOHET NË DOKTOR TË HISTORISË

0
Teza e doktoraturës “Pozita e shqiptarëve e Shkupit me rrethinë gjatë viteve 1918-1941”, është temë e përgjithshme dhe brënda saj janë trajtuar tematika...